آمارهایی درباره پیرترین و قدیمی ترین پادشاه حال حاضر جهان

0 238

“ملکه الیزابت دوم” هم اکنون لقب پیرترین و قدیمی ترین پادشاه حال حاضر جهان را در دست دارد.

 

به گزارش عصر ایران همزمان با نودویکمین سالگرد تولد ملکه بریتانیا در روز جمعه (۲۱ آوریل ۲۰۱۷ – ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶) مراسم شلیک توپ از فراز برج لندن به مناسبت تولد ملکه برگزار شد.

 

الیزابت دوم رکورد طولانی ترین پادشاهی تاریخ سیاسی بریتانیا را از مادر بزرگ فقیدش یعنی ملکه ویکتوریا ربوده و حالا او با قدم زدن به وادی فراتر از ۶۰ و اندی سال پادشاهی لقب طولانی ترین دوره پادشاهی در طول تاریخ بریتانیا را از آن خود دارد و مادام که بر تخت سلطنت است، این رکورد را ناشکستنی تر خواهد کرد.

  اخبار بین الملل ,خبرهای بین الملل ,ملکه الیزابت دوم

ملکه الیزابت دوم هم اینک دو رکورد را در خاندان های سلطنتی حال حاضر جهان در اختیار دارد: او پیرترین پادشاه حال حاضر دنیاست و از سوی دیگر با نزدیک به ۶۵ سال سلطنت، طولانی ترین دوره پادشاهی را در میان پادشاهان دنیا در اختیار دارد.

 

تا سال ۲۰۱۶ رکود طولانی ترین دوره پادشاهی در میان پادشاهان زنده دنیا در اختیار پادشاه فقید تایلند بود اما با درگذشت پادشاه تایلند این رکورد هم اینک در اختیار ملکه الیزابت دوم قرار گرفته است.

 

ملکه الیزابت دوم متولد ۲۱ آوریل ۱۹۲۶ است. او در ۲ ژوئن ۱۹۵۳ یعنی تنها دو ماه پیش از سرنگونی دکتر محمد مصدق نخست وزیر فقید ایران( در یک کودتای مشترک انگلیسی- آمریکایی) به طور رسمی تاج گذاری کرد.

 

او در طول دوران بلند سلطنت خود با ۱۵ نخست وزیر بریتانیا همکاری کرده است و به عبارت دیگر در طول دوران سلطنت او ۱۵ دولت بریتانیا با ۱۵ نخست وزیر مختلف روی کار آمده اند. این نخست وزیران از دولت دوم “وینستون چرچیل” تا “ترزا می” نخست وزیر کنونی بریتانیا را شامل می شود.

 

او همچنین در طول دوران بلند پادشاهی خود با ۱۲ رییس جمهور ایالات متحده از هربرت هوور گرفته تا باراک اوباما – نخستین ملاقات و آخرین ملاقات – دیدار کرده است. او قرار است در سال جاری میلادی با دونالد ترامپ رییس جمهور کنونی آمریکا هم در لندن ملاقات کند هر چند که ممکن است اعتراضات در بریتانیا به انجام سفر ترامپ به لندن این سفر را در نهایت لغو کند. به عبارت دیگر ملکه الیزابت دوم به تنهایی با بیش از یک چهارم روسای جمهور کل تاریخ آمریکا از نزدیک ملاقات کرده است.

 

همچنین ملکه الیزابت دوم در طول دوران بیش از ۶ دهه ای پادشاهی به ۱۰۶ کشور جهان سفر رسمی کرده است. این میزان سفر برابر با ۱٫۶ میلیون کیلومتر سفر بوده است.

 

ملکه الیزابت دوم ۴ فرزند ، ۸ نوه و ۵ نتیجه دارد.

 

او همچنین دارای دو سگ خانگی محبوب به نام های ” ویلو ” و ” هالی ” است.

 

 

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب