در حالی که سیم‌ کشی دندان یا ارتودنسی هنوز از نظر بعضی‌ ها خنده‌ دار است، نیازی نیست از آن شرمنده باشیم. نتیجه‌ ارتودنسی صاف شدن دندان‌ ها و داشتن لبخندی زیبا است. بیایید رابطه‌ی پیچیده‌ ارتودنسی و اعتماد به نفس را بررسی کنیم.

فرقی نمی‌ کند دندان‌ ها به هم ریخته باشند یا فک بالا و پایین جلو و عقب باشند، مشکلات دهان و دندان روی اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی دارد. کسانی که دندان‌ های نامنظم دارند معمولا تمایلی به لبخند زدن ندارند و لبخندی مطمئن در تاثیر فرد روی مخاطبینش نقش زیادی دارد. این مسئله باعث می‌ شود عزت نفس بچه‌ها، نوجوانان و بزرگسال دچار آسیب شود. چه بخواهید چه نخواهید، ما در دنیایی زندگی می‌ کنیم که تاثیر اولین برخوردمان روی افراد دیگر اهمیت زیادی دارد.

تحقیقات نشان می‌ دهد بد شکل بودن دندان‌ ها روی روابط عاشقانه و کاری افراد تاثیر منفی می‌ گذارد. کسانی که چنین مشکلاتی دارند به نظر کم‌ هوش‌تر و ناتوان‌تر می‌ آیند. علاوه بر این، مشکلات دهان و دندان روی سلامت افراد هم تاثیر منفی دارد. داشتن حس بد به ظاهر خود، می‌ تواند روی اعتماد به نفس تاثیر زیادی داشته باشد.

اگر تصمیم به درست کردن شکل دندان‌ هایتان دارید، باید ارتودنسی انجام دهید. یک نفس عمیق بکشید، چون باید برای مدتی طولانی با سیم‌ دندان سر کنید. البته بهتر است بدانید بعضی از زیباترین چهره‌ های جهان هم برای مدتی از این سیم‌ ها استفاده کرده‌اند. در این بخش روش‌ هایی برایتان آورده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌ توانید با وجود ارتودنسی هم اعتماد به نفس خود را حفظ کنید:

  • بعضی روش‌ های ارتودنسی هستند که کمتر به چشم می‌ آیند. اگر شرایطش را داشته باشید می‌ توانید از سیم‌های بی‌ رنگ، الاينرها و سیم‌ های زبانی استفاده کنید که در مقایسه با سیم‌ های معمولی نامرئی هستند. در این خصوص با ارتودنتیست خود صحبت کنید.
  • جدای از نوع ارتودنسی، تمیز نگه داشتن دندان‌ ها لبخند زدن را آسان‌ تر می‌ کند. حتما پس از غذا خوردن دهانتان را آب بکشید و درست مسواک بزنید و از همه مهم‌ تر، چند وقت یک‌ بار برای تمیز کردن دندان‌ ها به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • مواد غذایی که میل می‌ کنید را درست انتخاب کنید. هیچ چیز بدتر از شکستن براکت یا گیر کردن چیزی لای سیم‌ ها نیست.
  • یادتان باشد که ارتودنسی موقتی است، پس تصویر لبخندی زیبا و بدون نقص بعد از برداشتن ارتودنسی را در ذهن داشته باشید.
  • زیاد به ارتودنسی فکر نکنید. اکثر افراد همیشه نگران ظاهر خودشان هستند و حتی متوجه سیم‌ دندان‌ های شما نمی‌ شوند.
  • وانمود کنید. حتی اگر داشتن سیم روی دندان‌ها شما را آزار می‌دهد، وانمود کنید که با آن مشکلی ندارید و با اعتماد به نفس لبخند بزنید. پس از مدتی دیگر از لبخند زدن وحشت نخواهید داشت.

وقتی سیم‌ ها برداشته می‌ شوند، دندان‌هایتان صاف شده است و لبخندی زیبا که همیشه آرزویش را داشته‌اید را دارید. سپس شاهد خواهید بود که سلامت دهان و دندان و عزت نفستان بهبود خواهد یافت. کودکان و نوجوانان متوجه می‌ شوند که دیگر از دندان‌ های خود خجالت نمی‌کشند و اعتماد به نفس بیشتری دارند.

البته این فقط کودکان نیستند که از ارتودنسی سود می‌برند. طبق تحقیقات انجام شده روی افراد بالای ۱۸ سال که ارتودنسی کرده‌اند ، ۷۵٪ آن‌ها پس از ارتودنسی در روابط کاری و شخصی خود موفق‌تر بوده‌اند و ۹۲٪ آن‌ها ارتودنسی را به افراد دیگر پیشنهاد کرده‌اند. هم‌چنین ۷۱٪ آن‌ها اذعان داشته‌اند که قبل از شروع درمان نگرانی‌ های زیادی داشته‌اند اما پس از آغاز درمان این نگرانی‌ ها برطرف شده‌اند.
تغییری که ارتودنسی در چهره افراد ایجاد می‌ کند بسیار چشم‌گیر است. با عزت نفس بیشتر، فرد حس می‌کند توانایی انجام هر کاری را دارد. با این‌که بعضی افراد از ارتودنسی خجالت می‌ کشند، روش‌ هایی برای مدیریت این مشکل وجود دارد و وقتی سیم‌ ها برداشته می‌ شوند، لبخندی زیبا و دندان‌ هایی مرتب خواهید داشت.