برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
شیراز نامزد پایتخت جهانی کتاب خواهد شد

شیراز نامزد پایتخت جهانی کتاب خواهد شد

[ad_1]

شهردار شیراز وعده داد:
مهندس اسکندر پور شهردار شیراز با اشاره به کسب عنوان پایتختی کتاب، وعده داد که با توجه به وجود و اهتمام جدی به توسعه زیرساخت‌های مطالعه و کتابخوانی و به واسطه داشته‌ها و ظرفیت‌های فراوان در حوزه‌های مختلف، در سال جدید میلادی نامزد پایتخت جهانی کتاب شود.

به گزارش شیرازه، حیدر اسکندرپور یکشنبه ۷ مهر در یک کنفرانس خبری، با اشاره به مشکلاتی نظیر جنگ، تنش، بیماری و  که امروز کشورهای مختلف به آن مبتلا شده‌اند، اهمیت اقدامات فرهنگی با نگاه صلح‌مدارانه را در فضای کنونی دوچندان دانست و خاطرنشان کرد که بشر برای درک و شناخت بهتر از یکدیگر، نیازمند دانستن در مورد تفاوت‌های جوامع است و کتاب یکی از بهترین راه‌های کسب این دانایی است.
اسکندرپور کتاب را عنصری یاری دهنده به بشریت برای شناخت مطلوب از محیط پیرامونی و خصوصیت‌ها و ویژگی‌های جوامع مختلف توصیف و تاکید کرد که شیراز به واسطه پشتوانه‌های غنی در زمینه‌های مختلف، می‌تواند جایگاهی ویژه در عرصه جهانی داشته باشد.
شهردار شیراز با اشاره به اعطای پایتختی کتاب برای سال ۹۹ به شیراز، از تلاش مسئولان و دستگاه‌های مختلف برای قرار گرفتن در فهرست شهرهای نامزد پایتخت جهانی کتاب خبر داد و یادآور شد که با وجود زیرساخت‌ها، این موفقیت برای شهر راز رقم خواهد خورد.
اسکندرپور تاکید کرد که اگر امسال شیراز به عنوان نامزد کسب عنوان پایتخت کتاب جهان معرفی نشود، تلاش‌ها برای برداشتن گام‌هایی بلند در این زمینه تداوم خواهد داشت زیرا پایتختی کتاب جهان به عنوان مسیری که از طریق آن فرهنگ و فرصت کتابخوانی را می‌توان ترویج داد، تعریف شده است.
شهردار شیراز، ایجاد بسترهایی برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در فرهنگسراها، مراکز گردشگری و تفریحی، مکان‌های عمومی در اختیار شهرداری را از رویکردهای اصلی مدیریت شهری دانست که با اهتمامی جدی‌تر، دنبال خواهد شد.
او با اشاره به اینکه رویکرد شهرداری طی سال‌های اخیر، فرهنگی بوده است،  گفت: شیراز با پشتوانه فرهنگی غنی شایستگی درخشش به عنوان پایتخت فرهنگی ایران را دارد.
شهردار شیراز ادامه داد: جایگاه این شهر در جغرافیای ادبی ایران زمین این فرصت را فراهم می‌کند که در سایر ابعاد گام‌های جدی تری برداشته شود و امروز که دنیا به ویژه منطقه خاورمیانه دچار تنش‎های جدی است جایگاه کار فرهنگی و نگاه صلح مدار مردم شیراز اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند؛ شیراز سابقه زیادی در فرهنگ صلح دوستی مبتنی بر اندیشه‌های ادبی و فرهنگی این مردم دارد.
اسکندرپور با بیان اینکه ما در نقاط متفاوت جهان نیازمند درک متفاوت از همدیگر هستیم و برای شناخت این تفاوت‌ها باید کتاب بخوانیم تا کتاب ما را در شناسایی خود و دیگران راهنمایی کند، عنوان کرد: به همین دلیل امسال شیراز پایتخت کتاب ایران نامگذاری شد و گام‌های مطلوبی در این باره برداشته شده است.
او با اشاره به تجهیز فرهنگسراهای شهرداری به کتابخانه از تلاش برای ایجاد فرصت کتابخوانی در پارک‌ها و بوستان‌ها تا پایان امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: علاوه بر تعریف باغ کتاب در پروژه‌های انسان محور، طی روزهای آینده عملیات اجرایی پروژه بلوار شهید کسایی به طول ٣ کیلومتر که در آن یک باغ کتاب هم پیش‌بینی شده، آغاز خواهد شد.
شهردار شیراز همچنین با اشاره به اقدامات اولیه انجام شده برای اعلام کاندیداتوری شیراز برای کسب عنوان پایتختی کتاب جهان، اضافه کرد: اطمنیان دارم که با توجه به پشتوانه و زیرساخت‌هایی که فراهم شده، افتخار خواهیم داشت که مردم شیراز در این عرصه هم این عنوان را کسب کنند.بالاخره رقابت وجود دارد و اگر این اتفاق امسال رقم نخورد، پیگیری جدی را تا حصول نتیجه در این باره ادامه خواهیم داد.
اسکندرپور تاکید کرد: پایتختی کتاب ایران و جهان به عنوان هدف اصلی شهرداری شیراز محسوب نمی‌شود بلکه عنوان پایتختی یک مسیر خواهد بود و هدف اصلی این مجموعه ایجاد فرصت‌های جدید برای کتاب و کتابخوانی است.
او با تاکید بر این نکته که شناخت تفاوت‌ها باعث خواهد شد تا بهتر در کنار همدیگر زندگی کنیم، از مسئولین یونسکو خواست با توجه به پشتوانه غنی تاریخی و فرهنگی شیراز فرصتی فراهم کنند که مردم ایران و جهان از طریق شیراز بیش از گذشته با هم گفت‌وگو کنند و زمینه شناخت درست از تفاوت‌ها برای بهتر زندگی کردن فراهم شود.
شهردار شیراز همچنین از تهیه لایحه‌ای با ۲۶ طرح در حوزه گسترش کتاب و کتابخوانی خبر داد و گفت: این لایحه برای بررسی‌های بیشتر به زودی در شورای شهر شیراز به بحث و نظر گذاشته خواهد شد.
اسکندرپور گفت: مجموعه شهرداری و شورای شهر شیراز در سال‌های ۱۳۹۹ و ١٤٠٠ پروژه‌های جدی را در دستور کار دارند که با توجه به اقدامات اجرایی شده و آنچه تا پایان امسال انجام می‌شود، گام‌هایی ماندگار در حوزه کتاب و کتابخوانی در شیراز به سرانجام خواهد رسید.
او همچنین خواستار تعامل و ارتباط با مجامع جهانی در زمینه‌های فرهنگی شد و گفت: با توجه به ظرفیت‌هایی که در شیراز وجود دارد و فرصتی که یونسکو ایجاد خواهد کرد، می‌توانیم به کشورهای فارسی زبان همسایه هم خدماتی ارائه دهیم.
شهردار شیراز ادامه داد: با توجه به حاکمیت بیماری کرونا، اگرچه فرصت‌هایی به دلیل شرایط کرونا، اگرچه کسب عنوان پایتختی کتاب ایران توسط شیراز فرصت‌هایی را خلق کرد اما به دلیل محدودیت‌ها نتوانستیم اقدامات شکلی انجام دهیم.
اسکندرپور خواستار تمدید پایتختی کتاب ایران برای شیراز در سال آینده شد و اعلام کرد که ٢٩ پروژه خلاقانه در این حوزه تهیه شده و به مرور در شیراز اجرایی خواهد شد./ ایسنا
انتهای پیام/

[ad_2]

منبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Danskesite Danskesite Danske site Last.Today Mr last آقای آخر امروز نیور چاپار نیوز Buffalo Food iraniannews سایت دکتر قاسم شعله سعدی سایت شیراز Zirzamin.tv تلویزیون زیرزمین زیر زمین تی وی راه سوم اندیشه راه سوم اندیشه راه سوم قاسم شعله سعدی اندیشه راه سوم شعله سعدی راه سوم اندیشه راه سوم اندیشه راه سوم قاسم شعله سعدی اندیشه راه سوم شعله سعدی