سایر غذاهای سنتی شیرازی

0 297
فالوده شیرازی
روش تهیه: آب و شکر را روی حرارت ملایم قرار دهید. جوهر لیمو را در ۲ قاشق سوپخوری آب حل کرده، به آب و شکر اضافه کنید. اجازه دهید شربت غلیظ شود. گلاب و دانه های هل را افزوده و بعد از چند جوش مایه را از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا سرد شود. شربت را در فریزر قرار دهید تا ببندد، سپس در کیسه بریزید و به شکل یخ پودری در آورده و آن را تازمان سرو فالوده در فریزر بگذارید(این مایه را در دستگاه بستی ساز هم می توانید بریزید تا بلورهای یخ ریز یا پخ پودری به شما بدهد.
مسقطی
روش تهیه: نشاسته را با آب سرد خیس می کنیم. بعد از آن آب آن را کاملا گرفته و با گلاب مخلوط می کنیم  تا محلولی دوغ مانند بدست بیاید . شکر ، آب ، جوهر لیمو یا آب لیمو را مخلوط کرده ، البته در ظرف نچسب یا مسی ، روی حرارت می گذاریم تا جوش بیابد. سپس نشاسته را اضافه و خوب به هم می زنیم ، با شعله ملایم مدام هم می زنیم تا حالت ژلاتینی پیدا کند. وقتی که مواد بسته شد روغن و شکر که نصف لیوان است را در سه مرحله ۱۰ دقیقه ای اضافه می کنیم. در آخر کار خلال بادام و حل شده زعفران را اضافه می کنیم و هم می زنیم ، هل هم طعم خوبی به مسقطی می دهد.
حلوای کاسه
روش تهیه: آرد برنج را تفت داده ( با حرارت کم )، قبل از تغییر رنگ آرد، آن را برداشته کمی که حرارتش را از دست داد با گلاب مخلوط کنید. آب را جوش آورده و شکر را به آن اضافه کنید و زمانی که شکر در آب حل شد، زعفران را هم به آن افزوده شعله را کم کرده ، بعد مخلوط آرد برنج و گلاب را به مواد اضافه کنید. مخلوط را مرتب هم بزنید،  تا مواد جذب یکدیگر شود، بعد روغن را اضافه کرده و هم بزنید تا روغن هم جذب حلوا شود، زمانی که حلوا شروع به جوشیدن کرد و جمع شد و از ظرف جدا شد ، آماده است.
بادام سوخته
روش تهیه: آب و شکر را با یکدیگر مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشند.بادام‌ها را درون مخلوط آب و شکر بریزید و آنقدر آن‌ها را حرارت دهید تا شکر دور بادام‌ها را بگیرد و آب کمی در ظرف بماند.ظرف را از روی حرارت بردارید و بادام‌ها را در آبکش بریزید و شکرهای خارج شده را روی حرارت ملایم آب کنید. سپس روغن و آبلیمو اضافه کنید و بادام‌ها را در آن بریزید و خوب با هم تفت دهید. سینی متوسطی را چرب کنید، بادام ها را داخل آن بریزید و کنار بگذارید تا سرد شوند.
شکر پنیرروش تهیه: شکر و آب را مخلوط نموده می جوشانیم، کرم ترنر را در یک استکان حل کرده به مایع اضافه نموده به خوبی می جوشانیم. به طوری که سفت شده و اگر با ته قاشق به آن ضربه ای بزنیم بشکند. خمیر مایه را روی سطح صاف ( سنگی یافلزی ) که کاملاً چرب شده باشد به مدت پنج دقیقه گذاشته سپس آن را ورز داده  تا رنگ آن سفید شود. آن گاه خمیر مایه را روی سطح صافی پهن کرده  به وسیله چرخ یا قیچی به قطعات کوچک تقسیم می کنیم و با آرد مخلوط  نموده فر یا تنور می گذاریم تا کاملاً خشک شده، حالت چسبندگی خود را از دست بدهد و بعد از سرد شدن مصرف می کنیم.
حاجی بادامروش تهیه: قند خرد کرده را با بادام چرخ می کنند تا روغن بیاندازد. تخم مرغ هارا شکسته قند و بادام را به آن اضافه می کنند تا خمیر مایه ای به دست آید. سپس خمیر را به صورت مفتول هایی در آورده با کارد یا چاقو آنها را به قطعات کوچک می برند. قطعات بریده شده را در یک سینی گذاشته و حرارت ملایم تنور یا فر قرار می دهند تا پخته شود بعد از سردشدن مصرف می کنند.
رنگینک
روش تهیه: روغن را در ظرفی ریخته، روی حرارت می گذاریم تا داغ شود و آرد را اضافه کرده. مرتب بهم می زنیم تا آرد کاملاً سرخ شده و طلائی شود سپس آن را از روی حرارت بر می داریم تا کمی سرد شود، آنگاه خاکه قند و دارچین و هل کوبیده را با آرد سرخ شده مخلوط می نمائیم. هسته های خرما را می گیریم و داخل هر یک خرما را یک تکه گردو می گذاریم. نیمی از آرد سرخ شده را در ظرف مسطحی می ریزیم و خرماها را روی آن می چینیم. با بقیه آرد سرخ شده روی خرماها را می پوشانیم و کمی خاکه قند و دارچین روی آن می پاشیم.
دو پیازهروش تهیه:سیب زمینی را با مقداری نمک و آب بپزید. سپس آنها را پوست بکنید و رنده کنید.پیاز سرخ شده را به سیب زمینی اضافه کنید و روی حرارت کم قرار دهید. دو دقیقه تفت دهید و سپس آب‌لیمو، نمک، زرد چوبه و فلفل سیاه را اضافه کنید. چند دقیقه دیگر تفت دهید تا همه مواد به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند.این غذا را در دیس بکشید و با جعفری تازه و خرد شده تزئین و سرو کنید.
قورمه
روش تهیه: گوشت را به صورت تکه های کوچک خرد کنید. سپس آن را با پیاز، نمک،فلفل سیاه و زردچوبه در قابلمه روی حرارت ملایم تفت دهید. بعد آب به میزان لازم به آن اضافه کرده و اجازه می دهیم تا گوشت خوب پخته شود.
قورمه به
روش تهیه: گوشت را به صورت تکه های کوچک خرد کنید. سپس آن را با پیاز، نمک،فلفل سیاه و زردچوبه در قابلمه روی حرارت ملایم تفت دهید. دو پیمانه آب و لپه را اضافه کنید و روی حرارت ملایم بگذارید تا بجوشد. پس از جوشیدن، حرارت را کم کنید تا گوشت و لپه پخته شوند. در این مرحله، به را خرد کنید و به مخلوط گوشت اضافه کنید. در مراحل پایانی پخت، آب‌لیمو، شکر و زعفران را اضافه کنید و بگذارید قورمه قوام بیاید.
قورمه سبزی
روش تهیه: سبزی خرد شده را در روغن سرخ نمائید ، زیاد سرخ کردن سبزی باعث می شود که خورشت شما تیره تر شود . لوبیا را در آبکش بریزید و بگذارید که آب آن برود و در کمی روغن تفت دهید. پیاز را تفت دهید، سپس گوشت را به آن اضافه کنید و تفـت دهید تا اینکه آب گوشت کشیده شود . گوشت , پیاز , لوبیا , سبزی و ادویه را در ظرفی مناسب ریخته و شش پیمانه آب روی آن بریزید. سپس بر روی حرارت ملایم قرار دهید. زمانی که گوشت نیمه پز شد لیموعمانی ها  را سوراخ کرده وبه خورشت اضافه کنید . در اواخر پخت نمک , فلفل و گرد لیمو را اضافه کنید.

 

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب