برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو و تشخیص کارکرد واقعی خودرو : اول فارس

نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو و تشخیص کارکرد واقعی خودرو : اول فارس

[ad_1]

برخی از افراد برای فروش خودرو دست دوم خود به قیمت بالاتر اقدام به انجام برخی کار‌ها از جمله دستکاری کیلومتر شمار می‌کنند. دستکاری کیلومتر شمار کاری غیر قانونی و کلاهبرداری محسوب می‌شود، این کار نه تنها در کشور ما  بلکه در اکثر کشور‌های دنیا رخ می دهد.

برخی از افراد برای فروش خودرو دست دوم خود به قیمت بالاتر اقدام به انجام برخی کار‌ها از جمله دستکاری کیلومتر شمار می‌کنند. دستکاری کیلومتر شمار کاری غیر قانونی و کلاهبرداری محسوب می‌شود، این کار نه تنها در کشور ما  بلکه در اکثر کشور‌های دنیا رخ می دهد.

زمانی که قصد خرید خودرویی را دارید ، به چیزی که بیش ازهمه توجه دارید ، کیلومترشمار می باشد . یکی از سوالات رایج در بین خریداران خودرو کارکرده آگاهی از کیلومتر خودرو می باشد که در این گزارش شما را با روش تشخیص کیلومتر واقعی خودرو آشنا خواهیم کرد. یک عدد ساده که می تواند نشان دهنده موارد زیادی باشد ، از جمله :

دستکاری کیلومتر خودرو
 • نشان دهنده میزان تعمیرات و نگهداری از خودرو.
 • چگونگی مراقبت از خودرو.
 • قابل اجرا بودن یا نبودن وارانتی روی خودرو.
 • مدت زمان کارکرد خودرو در آینده.

گاهی اوقات ممکن است که این عدد توسط افرادی دستکاری شود و نتواند اطلاعات دقیق و درستی را در اختیار ما قرار دهد . تا قبل از دیجیتالی شدن کیلومترشمار ها نگرانی های زیادی در این مورد وجود داشت.

در زمان های قبل تر، یک جعبه دنده پلاستیکی کوچک داخل کیلومترشمار وجود داشت که به راحتی جدا می شد و پوزیشن آن قابل تغییر بود که از طریق این ویژگی می توانستند عدد کیلومترشمار را تغییر دهند و از طرفی می توانستند اتصال سرعت سنج را قطع کنند و یا عدد را کاملا برعکس کنند و سپس کارخانه داران این مشکل را با طراحی کیلومترشمارهای دیجیتالی حل کردند.

در این نوع کیلومترشمار ها قابلیت تغییر عدد وجود ندارد ، مگر این که افرادی عدد آن را کاملا برعکس کنند و جهت را عوض کنند . به همین دلیل در این قسمت از دانستنی های خودرو در نمناک تصمیم داریم تا راه های تشخیص دستکاری کیلومترشمار خودرو را به شما آموزش دهیم.

دستکاری کیلومتر شمار

روش اول :آنالیز کارکرد خودرو

مرحله ۱:به سال تولید ماشین و کیلومترشمار خودرو دقت کنید.

 • یک خودرو به طور متوسط تقریبا ۱۹٫۳۱۲ کیلومتر را در سال طی می کند.
 • اگر عدد روی خودرو کمتر از ۱۹٫۳۱۲ در سال است ، حتما دستکاری اتفاق افتاده است.

مرحله ۲ :به عادت شخصیتی فروشنده توجه کنید.

 • اگر این ماشین برای شغل و کار فرد فروشنده استفاده می شده ، پس نباید کیلومترشمار آن به طور غیر طبیعی عدد پایینی را نشان دهد.
 • اگر تعداد اعضای خانواده فروشنده زیاد هستند ، پس قطعا کیلومترشمار آن عدد کمی را نشان نمی دهد.

روش دوم :بررسی وضعیت ماشین

نمی توان گفت که هر ماشینی با کیلومترشمار پایین مورد دستکاری قرار گرفته است . گاهی اوقات ممکن است که اجزای داخلی ماشین نادیده گرفته شود اما ممکن است که علت های دیگری نیز وجود داشته باشد.

مرحله ۱:هرگونه سایش غیر طبیعی را در پدال گاز و روکش بررسی کنید.

 • بیشترین نیرو به پدال ترمز وارد می شود . اگر کیلومترشمار خودرو پایین بود و عدد کمتر از ۹۶۵۶۰ کیلومتر را نشان می داد ، ممکن است که به عنوان مثال پدال ترمز به طور کامل خراب شده باشد.
 • اگر فروشنده ماشین بیشتر اوقات در ترافیک رانندگی می کرده ، نمی توان به این روش اطمینان کرد.

مرحله ۲ : کفی و روکش صندلی ها را برای ساییدگی غیر معمول بررسی کنید.

 • این دو مورد نامبرده شده باید سال های زیادی از عمرشان بگذرد تا پوسیده شوند ، مگر این که زیاد از آن ها استفاده شده باشد.
 • اگر جای پای راننده روی کفی ماشین مانده اما کیلومترشمار همچنان عدد پایینی را نشان می دهد ، احتمال دستکاری شدن کیلومترشمار وجود دارد.

مرحله ۳: بررسی بدنه خودرو

اگر بدنه ماشین با ساییده شدن رنگ و یا خرابی روبرو شده است و کیلومترشمار عدد پایینی را نشان می دهد ، احتمال دستکاری شدن کیلومترشمار وجود دارد.

کارکرد واقعی اتومبیل

روش سوم :بررسی مدارک

مرحله ۱:اسناد مربوط به کارخانه را بررسی کنید :

 • از فروشنده در مورد ثبت اسناد سوال کنید . حتما باید تاریخ را با کیلومترشمار چک کنید.
 • استفاده فروشنده از سرویس های خودرو را بررسی کنید.
 • هرگونه تاریخ غیر منطقی را بررسی کنید و از فروشنده سوال کنید.

مرحله ۲: به دنبال استیکرهای جابجایی کیلومترشمار بگردید.

 • اگر کیلومترشمار مشکل داشته باشد و مورد جابجایی قرار گرفته باشد، قطعا در جایی از کیلومترشمار خود را نشان می دهد.
 • در این مواقع برچسب روی کیلومترشمار نیز دچار جابجایی می شود.
 • برچسب های کیلومترشمار بعد از نصب دوباره و یا برطرف کردن مشکلات آن ، دوباره نصب نمی شوند.

کیلومتر شمار خودرو

روش چهارم :نشان دادن خودرو به یک فرد متخصص مکانیک

با تمام تفاسیر و در نظر گرفتن نکات ، باز هم تشخیص دستکاری خودرو کار سختی است.

گاهی اوقات بر خلاف پیدا نکردن هیچ شواهد و مدارک خاصی ، حس می کنید که یک جای کار اشکال دارد. در این موارد حتما باید به یک مرکز مکانیکی معتبر برای بررسی شرایط دقیق خودروی خود مراجعه کنید.

اگر فروشنده از نشان دادن ماشین به یک فرد متخصص اجتناب کرد ، پس مطمئن شوید که یک جای کار ایراد دارد و باید این معامله را فسخ کنید.

روش های زیادی وجود دارد که به خریدار خودرو کمک می‌کند به میزان دقیق کیلومتر پیموده شده خودرو  پی ببرد.

در زمان خرید خودروی دست دوم از نزدیک به اعداد روی کیلومتر شمار خودرو نگاه کنید. برخی از سازندگان خودرو کیلومتر شمار را طوری طراحی می‌کنند که در صورت تغییر مسافت پیموده شده، یک ستاره نشان دهد.

کیلومتر شمار مکانیکی برخی از خودرو‌ها یک فضای سیاه بین اعداد دارند. اگر به جای رنگ سیاه بین اعداد، رنگ سفید یا نقره‌ای مشاهده کردید، کیلومتر شمار احتمالاً دستکاری شده است.

در زمان خرید خودرو از فروشنده بخواهید رسید‌های سرویس خودرو را به شما نشان دهد؛ مسافت پیموده شده در رسید‌ها و برچسب‌های بازرسی درج می شود.

پدال ترمز و کفی خودرو را بررسی کنید. اگر هر یک از آن‌ها فرسودگی زیادی داشته باشد، اما کیلومتر شمار مسافت پیموده شده کمی را نشان دهد، ممکن است کیلومتر شمار دستکاری شده باشند.

اگر جای پای راننده روی کفی ماشین مانده اما کیلومترشمار همچنان عدد پایینی را نشان می دهد ، احتمال دستکاری شدن کیلومترشمار وجود دارد.

خرید خودرو با کارکرد بالا: رادیاتور

از آنجا که رادیاتور خودرو تقریبا هر ۱۵۰ هزار کیلومتر تعویض می‌گردد، تعویض زودتر می تواند شک بر انگیز باشد. در طرف دیگر: شما باید به فواصل بین پره های آن توجه کنید. این فاصله ها به مرور زمان افزایش پیدا می کنند. اگر رادیاتور تاه تعویض است یا فواصل غیر عادی دارد احتمال دستکاری در مقدار کارکرد خودرو بالا می رود. البته لازم به ذکر است که شما برای نتیجه گیری صحیح باید تمام موارد را مد نظر قرار دهید نه فقط یکی از آنها را.

چگونه تشخیص دهیم کارکرد کیلومترخودرو واقعی میباشد یا دستکاری شده است؟

ساییدگی بیش از حد ماشین؛ فرسودگی بیشتر

وسیله نقلیه را به یک مکانیک نشان دهید و از او بخواهید که ماشین را از نظر ساییدگی بررسی کند. یک مکانیک می‌تواند تشخیص دهد چه قطعاتی در اتومبیل قدیمی‌تر هستند. در بعضی از خودرو‌ها کیلومتر اصلی خودرو در کامپیوتر مرکزی آن ثبت می‌شود. می‌توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، کیلومتر خودرو را بررسی کنید و بدانید در کیلومتر شمار واقعی چه عددی ثبت شده است، به عنوان مثال در پژو پارس های ساخت قبل از سال ۹۱ می‌توان با استفاده از دیاگ کیلومتر واقعی را تشخیص داد.

 ظاهر کلی خودرو تا حدودی وضعیت میزان کارکرد آن خبر نشان می‌دهد. می‌توانید با بررسی پدال گاز، غربیلک فرمان و رادیاتور به میزان کارکرد خودرو پی ببرید.

در زمان خرید خودرو عمق آج لاستیک‌های ماشین را اندازه بگیرید. اگر کیلومتر شمار ۱۰۰ کیلومتر را نشان می دهد، ماشین هنوز باید لاستیک‌های اصلی خود را داشته باشد. از مکانیک بخواهید آج لاستیک را با اندازه گیری دقیق بررسی کند.

 خرید خودرو با کارکرد پایین: دیسک ترمز

اگر فروشنده ادعا می کند خودرو زیر ۵۰ هزار کیلومتر کارکرده، لبه های دیسک ترمز نباید تیز باشند. دیسکی که حدودا بالای ۶۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر کار کرده است دارای لبه‌های تیزی خواهد بود شما باید دیسک ترمز را با دقت ببینید و با آن را لمس کنید. اگر بیش از یک مورد از نکات امروز غیر عادی جلوه می کرد از خرید خودرو منصرف شوید. قاعدتا فروشنده گان توجیهات خوبی برای سوالات تان دارند اما به دیده های تان بیشتر اعتماد کنید.

اگر مایل به خرید خودروی دست دوم هستید، بررسی کنید که آیا فروشنده دلال خودرو است یا اینکه واقعاً مصرف کننده بوده است.

[ad_2]

منبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر