برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
نمکی: قدرت سرایت ویروس کرونا بیشتر شده است/ امتحان واکسن کرونای ایرانی روی مدل‌‌های انسانی از دو هفته آینده

نمکی: قدرت سرایت ویروس کرونا بیشتر شده است/ امتحان واکسن کرونای ایرانی روی مدل‌‌های انسانی از دو هفته آینده

[ad_1]

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش قدرت سرایت ویروس کرونا از آغاز آزمایش واکسن کرونای ایرانی روی مدل‌‌های انسانی در دو هفته آینده خبر داد.

دکتر سعید نمکی در دیدار و نشست با فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که با حضور رییس سازمان بسیج مستضعفین، جمعی از فرماندهان سپاه و بسیج و مدیران ارشد و معاونین وزارتخانه برگزار شد، گفت: این‌که در شرایط کرونا از سپاه، نیروهای مسلح و بسیج کمک‌ گرفتیم، به این دلیل است که زمانی که انسان گرفتار می‌‌شود، ابتدا اعضای خانواده و برادران و خواهرانش را صدا می‌‌زند زیرا خوشبختانه تکه کوچکی از کوه الماس دفاع مقدس در قلب این برادر کوچک شما به‌یادگار مانده است و همواره فکر می‌‌کنم که با شیوه جهاد و دفاع مقدس می‌‌توان مملکت را به سرانجام نجات رساند و با همان عزیزانی که بازماندگان آن شیوه‌‌های مقدس هستند، می‌‌توان کشور را اداره کرد.
وی با اشاره به آنچه در دوران کرونا گذشت، افزود: بنده روز اولی که شنیدم ویروسی با این مشخصات در چین‌ آمده است، به دوستان اعلام کردم که “چیزی که من از این ویروس می‌‌بینم، مجموعه‌‌ای تازه و با ویژگی‌‌های منحصربه‌فرد بوده و به اجداد خودش شبیه نیست و شترگاوپلنگ است”. این ویروس، ویروسی بود که تکه‌‌هایی از ویروس‌‌های مختلف را داشت و به همین دلیل به دوستان اعلام کردم که “جهان میزبان یکی از پیچیده‌‌ترین موجودات زنده شده و تا کی و کجا قرار است با آن درگیر باشیم را نمی‌‌دانم”. در آن زمان گفتم “هرکس امروز عجولانه درباره این ویروس و نحوه عملکردش بر جهان صحبت کند، از سر جهالت است، نه دانش.”
وی ادامه داد: در روزهای اول در اوایل بهمن ماه اعلام کردم که “تا زمانی که این آتش به نیستان یک کشور نیفتد، برخی متوجه نمی‌‌شوند که چه می‌‌گوییم”. در هر حال ما سعی کردیم به‌شدت آماده با این پدیده مواجه شویم و تلاش کردیم که اگر نسیم است، آن را طوفان فرض کنیم‌؛ کمااین‌که اروپا و آمریکا با تمام‌ آمادگی‌‌های زیرساختی‌شان، خودشان را مقابل نسیم دیدند، اما گرفتار طوفان شدند به همین دلیل خوشبختانه ما کار را با تدبیر و درست منطبق با روش‌های دفاع مقدس پیش بردیم.
نمکی عنوان کرد: بر این اساس ابتدا سنگر ساختیم و خودمان را آماده هجمه اولیه ویروس کردیم‌. در اولین روزها پروازها از مرکز آلودگی را قطع کردیم و سعی کردیم در تمام گیت‌‌های ورودی کشور، اعم از زمینی، دریایی و هوایی تب‌سنج و تجهیزات بگذاریم و از طرفی به دانشگاه‌‌ها آموزش دادیم و اعلام کردیم که تمام دانشگاه‌‌ها تخت‌‌هایشان را آماده کنند، به‌طوری که طی دو هفته 2000 تخت ICU اضافه کردیم، 900 ونتیلاتور طی دو تا سه هفته اضافه کردیم و همین شد که در هجمه اول، حتی یک بیمار ما پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد و یک بیمار ما به‌دلیل عدم بضاعت اقتصادی پشت در مریض خانه‌‌ای نماند و یک بار ونتیلاتور و دستگاه تنفس را از بیمار مسنی، برنداشتیم تا به بیمار جوان‌‌تر دهیم. اخیراً در یک کشور اروپایی خانمی اعلام کرد که “من عمرم را کردم و ونتیلاتور را به آن جوان بدهید”، اما در کشور پیرزن 103ساله در کردستان مداوا و مرخص شد، این از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است.
جزییات ساخت واکسن کرونای ایرانی
وزیر بهداشت با اشاره به ساخت واکسن ایرانی کرونا، گفت: این ویروس پیچیده است و ساخت واکسن آن هم پیچیده خواهد بود، قطعاً یک دُوز آن هم ایمنی نمی‌‌دهد و باید 2 تا 3 دُوز واکسن تزریق شود در عین حال در این ویروس نباید فقط دنبال آنتی‌بادی باشیم، بلکه باید به‌سمت یک ایمنی سلولی هم برویم و نیازمند واکسن دوقلو هستیم. در دو تا سه تیم پیشرفته واکسن را در مدل‌‌های حیوانی امتحان کردیم که امتحان خوبی پس داده است و نتیجه‌‌ها را به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردیم. از دو هفته آینده وارد مدل‌های انسانی خواهیم شد و امیدواریم با لطف و عنایت پروردگار و همدلی نیروهای مسلح، بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد این مرحله را هم پیش ببریم و در درمان و پیشگیری به توفیقاتی دست پیدا کنیم تا جمهوری اسلامی که تجربه روزهای طلایی دفاع مقدس را دارد در کرونا هم در دنیا پرچمدار باشد.
بین قومیت‌‌ها تبعیض قائل نشدیم
وزیر بهداشت اظهار کرد: یکی از شیوه‌‌هایی که ضدانقلاب به‌روی آن کار می‌‌کرد، این بود که جمهوری اسلامی ایران نسبت به افراد خاص بی‌توجه است درحالی‌که میان قوم عرب، کرد، اهل‌تسنن، بلوچ و غیره، یک شکایت در گلایه‌مندی از نظام سلامت وجود ندارد. ما هزاران افغانستانی بدون کارت را به‌صورت رایگان در دوران کرونا درمان کردیم، این افتخارات با همدلی اتفاق افتاد. ما سنگرآرایی کردیم و موج را که شکستیم، شروع به حمله به ویروس کردیم.
نمکی افزود: بعد از آن از نیروهای بسیج کمک‌ خواستیم و به ویروس حمله کردیم. همچنین، سامانه 4030 را راه‌اندازی کردیم. خوشبختانه از زمانی که به وزارت بهداشت آمدم، کار به‌زمین‌مانده پرونده الکترونیک سلامت را فعال کردم. ما با اتکا به بسیج، 300 هزار اکیپ را فعال کردیم و سامانه 4030 را فعال کردیم‌ و در واقع، به‌جای اینکه ویروس ناگهان حمله کند، ما سراغ ویروس رفتیم به‌طوری که در ابتدا 78 میلیون خانواده و افراد ایرانی را غربالگری کردیم. افرادی را که نیاز به بستری داشتند مشخص کردیم، افرادی را که نیاز به قرنطینه در منزل داشتند هر سه روز یک‌بار چک کردیم و خانه‌‌ها را با کمک بچه‌های بسیجی ضدعفونی کردیم و بعد افرادی را که با بیماران در تماس بودند تست کردیم، همچنین تعداد تست‌‌هایمان را از روزانه 2000 تست به 25 هزار تست رساندیم و مراکز تستمان را از دو مرکز به 160 مرکز در کشور رساندیم و یک کار عظیم ملی شکل گرفت.
وی ادامه داد: بر همین اساس در طول کمتر از دو ماه توانستیم میزان مرگ‌‌ها را به 20 درصد و میزان ابتلا را به کمتر از 25 درصد برسانیم و داشتیم خدمت فرمانده بزرگمان می‌‌رفتیم که بگوییم در آستانه مرگ‌ومیر روزانه تک‌رقمی هستیم که ناگهان اتفاقات دیگری رخ داد. فکر می‌‌کنیم که راهی که رفتیم، عالمانه‌ترین و علمی‌‌ترین راهی بود که می‌‌شد انتخاب کرد، یعنی بیماریابی بموقع، درمان و ایزولاسیون بموقع که ما را در عرض کمتر از دوماه به 30 مرگ در روز برساند. بعد از اینکه طوفان به سایر کشورها رسید، فهمیدند که ایران در اوج تحریم و فشار چه کار بزرگی انجام داده است.
وزیر بهداشت با اعلام اینکه “ما در طرح تحول زیرساخت‌‌های زیادی اضافه کردیم”، گفت: همین امروز میزان تخت ما به‌ازای 1000 نفر 1.6 است در حالی که برای فرانسه حدود هفت تخت و در کمترین کشور اروپایی این شاخص کمتر از شش تخت نیست. آنچه توانست ما را در این راه سرافراز کند، استفاده از شیوه جهادی و بسیجی در مدیریت بیماری بود.
وی گفت: عده‌‌ای فکر کردند کرونا فقط یک بیماری است و متولی مدیریت آن هم وزارت بهداشت است، اما باید بدانیم که کرونا موضوع بهداشتی و درمانی نیست. هرچند که ما آسیب‌‌ها و اجساد را جمع می‌‌کنیم، اما سرچشمه آلودگی دست وزارت بهداشت نیست. باید از روز اول فکر می‌‌کردیم که کرونا پدیده اولویتداری است که عوامل اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و سیاسی و… را متأثر می‌‌کند که این اتفاق افتاد. از روز نخست اعلام کردیم که کرونا اولویت اول ملی است. اگر کرونا را جمع کردیم در تمام ابعاد میدان داریم، اما اگر در مدیریت کرونا، دچار شکست شویم، کلّیت آبروی نظام را زیر سؤال برده‌‌ایم.
وزیر بهداشت گفت: حضرت آقا بارها از اقدامات مدافعان سلامت تشکر کردند و من احساس شرمساری کردم. ما هنوز خودمان را لایق این تشکرها نمی‌‌دانیم و فکر می‌کنیم کاستی‌‌هایی داریم که باید آن‌ها را جبران کنیم.
نمکی ابراز کرد: ما در بدترین دوران اقتصادی کشور قرار داریم. آنچه آمریکایی‌‌‌ها ظالمانه بر ما تحمیل م‌ ‌‌کنند، شاید بعد از واقعه کربلا، چنین ظلمی بر ملتی روا نداشته‌‌‌اند. برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی روزهای سختی می‌‌‌گذرانیم بنابراین اولین بحث ما این است که کرونا اولویت اول کشور است، هرچند اقتصاد در شرایط سختی قرار دارد و بیکاری و تورم هم وجود دارد. ما اولین کشور جهان بودیم که برای بازگشایی پروتکل‌‌‌های بهداشتی تدوین کردیم. در 10 شبانه‌روز برای 1400 حرفه، پروتکل‌های بهداشتی نوشته شد.
وزیر بهداشت گفت: برای ما مشخص بود که بازگشایی یعنی ابتلا، اما پروتکل‌‌های بهداشتی نوشته شد تا کمترین آسیب به افراد برسد. در صنعت نفت و پتروشیمی به‌دلیل رعایت بسیار مناسب پروتکل‌‌های بهداشتی، کمترین ابتلا و فوتی را داشتیم.
وی افزود: از طرفی نمی‌‌توانستیم تولید را بخوابانیم و اقتصاد را ضعیف‌تر کنیم. ما تنها وزارت بهداشتی بودیم که به‌جای کمک گرفتن از اقتصاد، ما به کمک اقتصاد آمدیم، وزیر درمانده بهداشت که از یک میلیارد یورویی که آقا فرمودند، تا امروز هم بیش از 30درصدش را نگرفتم، به هر حال مشکلات اقتصادی زیاد بود.‌ ما در 6ماهه اول سال 40 درصد سال 98 ارز دارو و تجهیزات پزشکی را گرفتیم؛ در حالی که سال گذشته کرونا نداشتیم، این یعنی وزیر بهداشت فقط مشکلش با کرونا نیست، پرستاران ما تا 20 روز پیش 10 تا 12 ماه تأخیر در پرداخت کارانه داشتند و اخیراً کارانه 3 ماه را پرداخت کرده‌‌ایم.
نمکی گفت: نکته دیگری که ما را دچار آسیب کرده است، نوع اداره جاهایی است که همراهی نمی‌‌‌کنند. من بارها گفته‌ام که اپیدمی را در هیچ‌ جای دنیا با خواهش و تمنا نمی‌‌توان اداره کرد. در دموکراتیک‌ترین نظام‌‌های دنیا که اصالت بالا به انسان می‌‌دهند، با فرد متخلف محکم برخورد می‌‌کنند. ما با برخی بسیار مماشات کردیم. البته برخی هم بسیار همراهی کردند و در سیزده‌به‌در همه در خانه ماندند و نیروهای مسلح هم بسیار کمک کردند. اما در جایی که فرد پروتکل را می‌‌شکست، ما برخورد محکمی نکردیم و این یکی از جاهایی بود که آسیب دیدیم، اکنون اگر نیروهای مسلح به صحنه نیایند و ایاب و ذهاب بی‌مورد متوقف نشود، موفق نخواهیم بود. البته مسائل اصلی باید به‌روال خود انجام شود، اما برخی اقدامات ضروری نیست.
وی درباره دورکاری گروه‌‌‌های پرخطر گفت: درباره دورکاری افراد در معرض خطر و ایاب و ذهاب آنها و حتی ارائه خدمات پزشکی به‌صورت تله‌مدیسین به این گروه‌‌ها برنامه‌ریزی کردیم که امیدواریم‌ بتوانیم از این گروه هم به‌گونه‌ای حمایت کنیم که میزان مرگ‌‌ومیرها کاهش یابد.
نمکی با اشاره به موج جدید کرونا گفت: در این دوره میزان مرگ به بستری به‌مراتب بیشتر شده است، اما در برابر موجودی هستیم که خود را مدام تغییر می‌‌دهد. مقابل ما موجودی بی‌تحرک و ثابت نیست. طبق آخرین بررسی‌ها دیشب موتاسیون‌های (جهش) جدیدی در ویروس مشاهده کردیم که البته این جهش‌ها هنوز در افزایش سنگین بیماری‌زایی اثر نداشته، اما محتمل است که به این سمت رود، در عین حال، تردید نداریم قدرت سرایت ویروس بیشتر شده است و اگر خدای نکرده به‌سمت جهشی رود که در بیماری‌زایی ویروس هم مؤثر باشد، ممکن است اثرات مهلکی داشته باشد که امیدوارم به این نقطه نرسیم.
وزیر بهداشت گفت: همدلی، وفاق و پروژه‌‌های مشترک با نیروهای مسلح به‌ویژه سپاه و بسیج بسیار مؤثر خواهد بود. ما طرحی را دنبال می‌‌کنیم در بسیج که چگونه دوباره به ویروس حمله کنیم و بتوانیم از زیرساخت‌‌های یکدیگر استفاده کنیم در عین حال امروز نیاز به بیمارستان‌‌های صحرایی را در حد بالا احساس نمی‌کنیم، اما وجود این بیمارستان‌ها دلگرمی است. درباره فضاهای نقاهتگاهی طبق تجربه اولیه این فضاها به‌دلایلی مورد استقبال قرار نگرفتند، باید شخصی‌سازی در این فضاها تقویت شود.

[ad_2]

منبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر