فاز دوم گرد و خاک عربی در ایران، کردستان را در بر می‌گیرد

0 110

[ad_1]

به گزارش خبرنگارمهر، طالب حیدری شامگاه چهارشنبه در یازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان که درسالن شهدای دولت استانداری تشکیل شد، به ارائه گزارشی از وضعیت بارش در پاییز و زمستان امسال پرداخت و گفت: بارش پاییزه ۳۰ درصد و بارش زمستانه ۴۰ درصد کل بارش های سالانه استان است.

وی عنوان کرد: میانگین بارش های پاییز و زمستان امسال در استان حدود ۵۳ درصد بوده است که این بیانگر کاهش ۲۰ درصدی میزان بارندگی است.

وی اظهارداشت: میزان بارندگی امسال در شهرستان سنندج ۱۶۹.۶ میلی متر بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه آن  در سال گذشته ۵۳.۵ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل هواشناسی کردستان از وجود دو هفته بارش درنوروز امسال خبرداد وگفت: براساس برآورد انجام شده از سیستم جهانی، نوروز امسال در کل کشور بارندگی خواهیم داشت.

حیدری ادامه داد: هفته نخست بارش ها در کردستان از ۲۴ اسفندماه آغاز و تا دوم فروردین به طول می انجامد و پیش بینی شده میانگین بارش در این مدت بیش از ۵۰ میلی متر است.

وی با اشاره به اینکه هفته دوم بارش ها هم از ۲ تا ۱۰ فروردین ماه خواهد بود، افزود: بارش در مناطق زاگرس شمالی و جنوبی متمرکز شده و تا حدود ۱۰۰ میلی متر بارش در این نقاط پیش بینی شده است.

وی عنوان کرد: مسافران و گردشگران نوروزی که قصد مسافرت به کردستان و سایر استان های زاگرس نیشن را دارند، باید مراقبه باشند در کنار چشمه ها و رودها و مکان هایی که امکان ایجاد سیل در آنها وجود دارد، اتراق نکنند.

مدیرکل هواشناسی کردستان با اشاره به اینکه در ایام تعطیلات نوروز دمای هوای استان بتدریج کاهش پیدا می کند، افزود: بارش های بهاره عمدتا بارش هایی غیرمنتظره همراه با رعد و برق و تگرگ هستند.

حیدری اضافه کرد: براساس پیش بینی های انجام شده در این ایام صبح ها هوا صاف و در طول روز ابر شکل می گیرد و شاهد طوفان و رعد و برق در بعداظهر خواهیم بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه گردوخاک عربی در کشور ما دارای دو فاز است، گفت: فاز زمستانه گرد وخاک عربی خوزستان را و فازبهاره آن استان کردستان را در برمی گیرد.

وی عنوان کرد: اگر تمامی کانون های گردو خاک داخلی مهار شود به دلیل وجود کانون های خارجی، همچنان بیشتر استان های کشور با مشکل آلودگی هوای ناشی از این گردوخاک ها مواجه خواهند بود.

مدیرکل هواشناسی کردستان ادامه داد: حل قطعی مشکل گردوخاک عربی نیاز به تشریک مساعی ایران، سوریه و اردن دارد و امیدواریم با نابود شدن گروه تکفیری داعش در عراق، برای مهار کانون های گردوخاک این کشور اقدام و تلاش هایی شود.

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب