مدیترانه همچنان جان می‌گیرد

0 91

[ad_1]

سازمان جهانی مهاجرت دیروز در گزارشی اعلام کرد که طی ۳‌ماه گذشته ۵۲۵نفر از پناهجویان در میان امواج مدیترانه جان داده‌اند. طبق این گزارش، روند ورود غیرقانونی پناهجویان از مسیر مدیترانه مرکزی افزایش داشته و در این میان تعداد غرق‌شدگان هم بیشتر شده است. سال گذشته، طی همین مدت ۴۷۱نفر در رویای رسیدن به اروپا در میانه آب‌های مدیترانه مرکزی جان خود را از دست دادند.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ یک سال از امضای توافق میان اتحادیه اروپا و ترکیه برای ممانعت دولت آنکارا از ورود پناهجویان به خاک اروپا می‌گذرد و طی این مدت، رفته‌رفته مسیر خطرناک بخش مرکزی مدیترانه، یعنی آن بخش از این دریا که میان شمال آفریقا و ایتالیا قرار گرفته است، به مسیر اصلی انتقال پناهجویان تبدیل شده است در این مسیر در بیشتر ماه‌های سال، دریا مواج است و دریانوردی در آن برای قایق‌های ضعیف و کوچک پناهجویان، ناامن. پیش از این اغلب پناهجویان از مسیر موسوم به «مسیر بالکان»

یعنی از طریق ترکیه، یونان، کشورهای حوزه بالکان و اروپای مرکزی خود را به کشورهای ثروتمند غرب اروپا می‌رساندند اما با بسته شده مسیر بالکان، مسیر «مدیترانه مرکزی» و تا حدودی «مدیترانه غربی» به مسیرهای اصلی مهاجرت به اروپا تبدیل شده است.

نهادهای حقوق بشری بسته شدن مسیر اصلی راکه مسیر نسبتا کم‌خطرتری برای پناهجویان به شمار می‌رفت عامل اصلی افزایش مرگ پناهجویان در میانه آب‌های مدیترانه دانسته‌اند. طی ۳‌ماه گذشته حدود ۱۳هزار و ۵۰۰پناهجو خود را از شمال لیبی به جنوب ایتالیا رسانده‌اند. این تعداد در مدت مشابه، حدود ۵هزار و ۳۰۰نفر بوده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده توافق اخیر میان اتحادیه اروپا و لیبی در هجوم دوباره پناهجویان به سمت ایتالیا نقش محوری داشته است. اروپایی‌ها قرار است ۲۱۵میلیون دلار کمک بلاعوض به دولت ورشکسته لیبی بپردازند و لیبیایی‌ها در مقابل، مانع حرکت قایق‌های پناهجویان از سواحل شمال آفریقا به سمت اروپا شوند؛ موضوعی که باعث شده پناهجویان از ترس اجرایی شدن این طرح، برای رساندن خود به خاک اروپا تعجیل کنند. در این میان نقش قاچاقچیان انسان را نباید فراموش کرد. آنها از ترس آغاز برخوردهای دولت لیبی با کسب و کارشان، روند انتقال پناهجویان به اروپا را تشدید کرده‌اند.

طبق آمار سازمان ملل، طی سال گذشته میلادی بیش از ۵هزار انسان جان خود را در میان امواج مدیترانه از دست داده‌اند. در سال ۲۰۱۵این تعداد به حدود ۳هزار و ۸۰۰نفر می‌رسید و در سال قبل از آن به ۳هزار و ۳۰۰نفر. ماجرای غم‌انگیز مرگ پناهجویان تمامی ندارد؛ چراکه نمی‌توان برای فقر، جنگ و درگیری در مناطق زندگی آنها پایانی متصور بود.

*همشهری

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب