نرخ رشد جمعیت بین سال‌های ۹۰ تا ۹۵

0 66

[ad_1]

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص متوسط نرخ رشد سالانه جمعیت کشور بین سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ براساس نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن برابر با ۱٫۲۴ درصد بوده است.

به گزارش فارس، مرکز آمار ایران در توضیحاتی برای یک خبر اعلام کرد، نظر به انعکاس خبر شماره ۱۳۹۵۱۲۲۳۰۰۰۷۹۹ مورخ ۱۳۹۵٫۱۲٫۲۳ که در آن به استناد اعلام نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ از سوی رئیس محترم مرکز آمار ایران، شاخص «نرخ رشد جمعیت کل کشور» از سوی آن خبرگزاری تصریحاً به نقل از ایشان برابر با صفر اعلام شده و از قرار معلوم از مقایسه این شاخص برای دو سرشماری اخیر اشتباهاً برداشت گردیده، به اطلاع می‌رساند، این نحوه انعکاس موجب تشتت بسیار گسترده در سطح جامعه نسبت به آمارهای اعلامی گردیده است که بدین وسیله به شدت تکذیب می‌شود. لذا در همین خصوص توضیحات تبیین کننده‌ای را به شرح زیر تقدیم می‌دارد که انتظار می‌رود وفق موازین و مقررات مربوط نسبت به انعکاس آن اقدام و تمامی مساعی آن خبرگزاری محترم را در رفع شبهات آماری به وجود آمده به کار گیرند:

شاخص متوسط نرخ رشد سالانه جمعیت کشور بین سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ براساس نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن برابر با ۱٫۲۴ درصد بوده و بر همین اساس، نرخ رشد جمعیت شهری و روستایی نیز به ترتیب ۱٫۹۷ و ۰٫۷۳- درصد می‌باشد.

مقایسه شاخص «متوسط نرخ رشد سالانه جمعیت کل کشور» براساس دو سرشماری اخیر در سال‌های مزبور نشان می‌دهد، مقدار این شاخص از ۱٫۲۹ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۱٫۲۴ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده که بر این اساس میزان تغییر آن ۰٫۰۵ واحد درصد بوده است؛ لذا این میزان تغییر که با گرد کردن آن، رقمی نزدیک به صفر به دست خواهد امد، به هیچ وجه نمی‌تواند به جای شاخص متوسط نرخ رشد سالانه جمعیت کل کشور که همان ۱٫۲۴ درصد می‌باشد، به کار برده و اعلام شود که متأسفانه این اشتباه از سوی آن خبرگزاری رخ داده است.

همین نحوه محاسبه، در جمیعت نقاط شهری نیز صادق است که در آن، شاخص نرخ رشد جمعیت از ۲٫۱۴ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۱٫۹۷ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده و میزان تغییر آن ۰٫۲‌- واحد درصد می‌باشد. در نقاط روستایی نیز مقدار این شاخص از ۶۷٫-۰ به ۰٫۷۳- درصد رسیده که میزان تغییر ان ۰۶٫۰- واحد درصد می‌باشد.

همچنین یادآور می‌شود با وجود اینکه تیتر خبر مذکور تغییر یافته، همچنان این اشتباه همچنان در متن خبر به چشم می‌خورد که نیازمند تسریع اقدام در این خصوص می‌باشد.

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب