هزینه حمله موشکی آمریکا به سوریه چقدر بود؟

0 124

جنگ افروزی آمریکا در خاورمیانه خصوصاً در سوریه بیش از ۶ میلیارد دلار برای واشنگتن هزینه درپی داشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، دو ناوشکن آمریکایی که در شرق دریای مدیترانه نزدیک سواحل غربی سوریه حضور دارند، حدود ۵۹ موشک تاماهاک به سوی پایگاه هوایی الشعیرات استان حمص شلیک کردند. هزینه شلیک هر یک از این موشک ها یک و نیم میلیون دلار است.

موشک هایی که آمریکا به سوی پایگاه الشعیرات شلیک کرد، حدود ۱٫۴۷%  از مجموع موشک های تاماهاک این کشور را تشکیل می دهد. آمریکا هم اکنون حدود ۴ هزار موشک تاماهاک در اختیار دارد.

در سوی دیگر، خسارت وارده به سوریه درپی حملۀ موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات بین ۳ تا ۵ میلیون دلار برآورد می شود.

هزینۀ کلی عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷ به ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است که معادل حدود ۴۸۰ هزار دلار در هر ساعت است.

با افزایش هزینه های نظامی آمریکا، پنتاگون خواستار اختصاص بودجه ای بیشتر به ارزش ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به عملیات نظامی شد که این بودجه ۲ برابر بودجۀ مشابه سال ۲۰۱۶ است.

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد: موشک تاماهاک دوربُرد است و در هر آب و هوایی کارآیی دارد و سرعتش کمتر از سرعت صوت است.

موشک تاماهاک از روی عرشه ناوشکن یا زیردریایی برای انهدام اهداف زمینی، قابل شلیک است؛ زیرا برای حرکت در ارتفاع پایین طراحی شده است و به هدف های بسیار مستحکم با دقت بالا برخورد می کند.

به نوشتۀ روزنامه انگلیسی گاردین، طول موشک تاماهاک به ۶ متر و ۲۵ سانتیمتر می رسد و وزن آن نزدیک به هزار و ۵۹۰ کیلوگرم است. این نوع موشک می تواند کلاهک های ویرانگر تا وزن ۴۵۴ کیلوگرم حمل کند.

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب