برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
برآورد خسارت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به مناطق بوم گردی فارس تا پایان سال جاری/ وجود ۴۶ روستای هدف گردشگری مصوب در استان فارس

برآورد خسارت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به مناطق بوم گردی فارس تا پایان سال جاری/ وجود ۴۶ روستای هدف گردشگری مصوب در استان فارس


مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس گفت: خوشبختانه در حال حاضر ۱۵۰ اقامتگاه بوم‌گردی در استان فارس راه‌اندازی شده که عمدتاً با توجه به نقشی که روستاها می‌توانند در توسعه کشور داشته باشند، باید به آنها توجه ویژه شود.
به گزارش سرویس فرهنگی شیرازه، جامعه روستایی و عشایری خاستگاه و آغازگر تمدن بشر هستند و اهالی این جوامع  نقش مهمی در امنیت، اقتصاد، استقلال و توسعه کشور ایفا می‌کنند و به عنوان کانون‌های کوچک تولیدی، سهم بزرگی در پیشرفت و توسعه ملی دارند و از آنجا که روستا کانون مهر و عاطفه، تلاش و تولید و نقطه شروع هویت یک ملت است و همواره سر منشأ فرهنگ، تمدن و آداب و رسوم هر کشوری به شمار می‌رود پس توجه به توسعه و آبادانی و استفاده از ظرفیت های تاریخی و طبیعی آن می تواند گام موثری در راستای رفع مشکلات هر منطقه باشد.
گردشگری روستایی در بسیاری از کشورها، رو به توسعه گذاشته و روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود که ناشی از رکود اقتصادی در سطح روستاها است و روستاهای  ایران و خصوصا استان فارس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با رکود بخش کشاورزی در چند دهه اخیر، ضرورت توجه به منابع درآمدی همچون گردشگری بیش از پیش اهمیت یافته است.
این نوع گردشگری شامل تمام فعالیت‌های گردشگری در محیط روستایی با توجه به بافت سنتی و فرهنگی روستایی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، آداب و رسوم سنتی و غذاها است که روز به روز بر طرفداران این نوع گردشگری افزوده می‌شود. 
از همین رو چند سالی است که سازمان میراث فرهنگی با هدف توسعه گردشگری روستایی، در کشورمان روستاهایی را که قابلیت‌های ویژه‌ای برای جذب گردشگر و معرفی فرهنگ بومی داشته‌اند انتخاب و به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی کرده است که در این میان فارس با برخورداری از روستاهای بکر و ویژه با آب و هواهای مختلف از استان های بالقوه و مستعد در این زمینه است. 
بر  اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت استان فارس ۴ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۲۷۴ نفر است که جمعیت مناطق شهری با ۲ میلیون و ۳۹۰ هزار و ۲۳ نفر ۷۰ درصد این جمعیت را شامل می شود و مناطق روستایی با یک میلیون و ۴۳۲ هزار و ۳۵۵ نفر و جمعیت غیر روستایی ۱۷۲۴۴ نفر، جمعا برابر با ۳۰ درصد جمعیت کل استان را تشکیل می‌دهند که با یک برنامه ریزی دقیق می توان این جمعیت ۳۰ درصدی را به گونه ای آموزش داد که با استفاده از تمام پتانسیل ها و توانایی های محل زندگی خود بیشترین تاثیر را در اقتصاد استان داشته باشند و این امر میسر نمی شود مگر با نگاه به ظرفیتهای تاریخی و طبیعی در هر روستا و حمایت همه جانبه بخش های مختلف.

۴۶ روستای هدف گردشگری مصوب در استان فارس وجود دارد
 معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس در این راستا در گفتگو با شیرازه، تعداد روستاهای هدف گردشگری مصوب در استان فارس را ۴۶ روستا عنوان کرد و گفت: ممکن است یک روستا نیز به لحاظ تاریخی و طبیعی پتانسیل گردشگری را داشته باشد اما هنوز مصوب نباشد که در این خصوص اداره کل میراث فرهنگی، یکسری همکاری هایی در قالب تأمین زیرساخت‌های هدف گردشگری برای این مناطق با استانداری و بنیاد مسکن دارد.
مؤید محسن‌نژاد با اشاره به استفاده مطلوب از گردشگری روستایی فارس افزود: دهیاران روستاهای هدف گردشگری باید با قابلیت های این روستاها آشنا شوند تا بتوانند از وجود این ظرفیت ها برای توسعه گردشگری استان و منطقه به نحو مطلوب استفاده کنند، همچنین بنا بر نیازی که احساس می شود باید آموزش هایی را به اهالی روستاهایی که مصوب نشده بدهیم تا بتوانند خدماتی را در چارچوب معرفی فرهنگ و آداب و رسوم و سنن مردم آن منطقه انجام دهند،به طور مثال در یک روستا یک رویداد سالیانه وجود دارد مثل تعزیه یا جشنواره گل که هر ساله برگزار می شود کخ با آموزش های صحیح و تبلیغات مناسب میتوان در راستای جذب هر چه بیشتر گردشگر به این برنامه ها هم روستا  را معرفی کرد و هم با توسعه اقامتگاه بوم گردی در آن روستا رونق اقتصادی در منطقه ایجاد نمود. 
وی به جشنواره گل و گلاب لایزنگان داراب که هر ساله در خرداد ماه برگزار می‌شود، اشاره کرد و افزود: این جشنواره در معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری، اقتصادی و فرهنگی مردم منطقه بسیار اثرگذار است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس اضافه کرد: همچنین میتوان جشنواره ها و یا همایش هایی را در قالب پوشش، غذا، آداب و سنن و فرهنگ مردم روستا برگزار نمود تا ظرفیت‌های منطقه را به  گردشگران معرفی کرد که در این خصوص لازم است آموزش‌هایی را به روستاییان بدهیم تا این ظرفیت‌ها را هرچه بهتر در اختیار گردشگران قرار دهند.
محسن‌نژاد با بیان اینکه توسعه گردشگری روستایی با هدف افزایش اقامتگاه های بوم گردی در استان فارس مد نظر است و با همین رویکرد، برنامه ریزی برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی به عنوان یک اولویت در دستور کار است،ابراز داشت: اقامتگاه های بوم گردی در روستاهایی که ظرفیت گردشگری دارند یک پتانسیل ویژه است زیرا این اقامتگاه ها متناسب با بافت فیزیکی و فرهنگی هر منطقه است و زمینه اشتغال و رونق اقتصاد مردم بومی منطقه را فراهم می کند لذا این مهم فرصتی مناسب برای معرفی فرهنگ و آداب رسوم هر منطقه و یک جاذبه منحصر به فرد برای گردشگران است. 
وی ادامه داد: به طور مثال روستای دشتک از توابع شهرستان مرودشت که بافت با ارزش طبیعی دارد یا تنگ براق شهرستان اقلید از دست روستاهایی هستند که هم جاذبه طبیعی بسیار زیبایی دارند که مورد توجه گردشگران است و هم از بافت قدیمی برخوردارند که نیاز است مورد توجه قرار گیرند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس در ادامه بیان کرد: همراهی مردم ساکن در روستاها برای تسهیل حضور گردشگران از عوامل موثر در جذب و ماندگاری و سفر دوباره آنان است و شاهد هستیم که فرهنگ مهمان نوازی بخوبی در روستاهای ما وجود دارد که این فرهنگ باید به فرهنگ گردشگر پذیری همه گیر تبدیل شود. 
وی در پایان با اشاره به اینکه گرچه هیئت دولت منطقه ای را که مصوب می‌کند مورد حمایت قرار می دهد اما برای روستا های غیر مصوب هم باید آموزش ها را به سراسر مناطق ببریم تا مردم فرا گیرند که چگونه فرهنگ منطقه را ترویج دهند، شاید نتوانند از حضور گردشگر بهره کافی را ببرند این آموزش ها به این خاطر است که یاد بگیرند چگونه از ظرفیت‌های طبیعی روستای خود در راستای جذب گردشگر و توسعه منطقه بهره مند شوند.

۱۵۰ اقامتگاه بوم‌گردی در استان فارس راه‌اندازی شده است

 
مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس در گفتگو با خبرنگار شیرازه در پاسخ به این سوال که چه تعداد روستای هدف گردشگری و مناطق بوم گردی در استان فارس وجود دارد و ضرورت حمایت از این مناطق با توجه به شرایط موجود اقتصادی چیست؟ گفت: خوشبختانه در حال حاضر ۱۵۰ اقامتگاه بوم گردی در استان فارس راه‌اندازی شده که عمدتاً با توجه به نقشی که روستاها می‌توانند در توسعه کشور داشته باشند بایستی به آنها توجه ویژه شود.
مصیب امیری با بیان اینکه بسیاری از اقامتگاه‌های بوم‌گردی ما هم به این جهت و هم به دلیل شرایط آب و هوا و اقلیم مناسب در روستاها شکل گرفته است، گفت: در گذشته برای راه اندازی اقامتگاه بوم گردی تسهیلاتی برای افراد متقاضی پرداخت شده است و اکنون در دوره کرونا هم دولت مصوب کرد تا تسهیلاتی که به مناطق بوم گردی و گردشگری داده شده است امهال شود، یعنی به آنان مهلت داده شد که البته این مهلت سه ماهه بود ولی اکنون با توجه به دوام شرایط کرونایی، وزارتخانه در حال پیگیری است که این مهلت را تا پایان سال افزایش دهد، در واقع این کار یکی از راه هایی بود که دولت توانست برای جبران بخشی از خسارت به مناطق بوم گردی و گردشگری کمک کند.
امیری در پاسخ به سوال دیگری که چه میزان خسارت به مناطق بوم گردی وارد شده است، عنوان کرد: خسارت های وارده به همه تاسیسات گردشگری ما از آژانس های مسافرتی گرفته تا هتل ها و… در سه ماهه اول شیوع کرونا حدود ۶۰۰ میلیارد تومان بود اما پیش بینی می شود با توجه به اینکه هنوز این ویروس منحوس وجود دارد این خسارات تا پایان سال بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد شود.
وی در خصوص وضعیت کنونی مناطق گردشگری و بوم گردی و اینکه آیا اجازه فعالیت دارند یاخیر؟ اظهار کرد: بسیاری از مناطق گردشگری به جز همان مدتی که از ابتدای سال تعطیل بودند اکنون بازگشایی شدند و به طور متوسط این تاسیسات در حال خدمت رسانی به مسافرین هستند ولی چون حجم گردشگران بسیار اندک است فعلا توانسته اند فقط خود را سرپا نگه دارند.
توسعه روستاها، شعار امسال حوزه گردشگری جهانی  
مدیرکل میراث فرهنگی فارس در خصوص ضرورت راه‌اندازی این مناطق و روستاهای هدف گردشگری، با توجه به فرهنگ غنی که داریم،گفت: همانطور که مطلع هستید شعار امسال حوزه گردشگری جهانی توسعه روستاها بود چون سال‌های قبل به دلایل مختلف از جمله کم بارشی، خیلی از روستاییان بیکار شدند و به خاطر نداشتن شغل و درآمد مناسب به شهرها مهاجرت کردند که در استان فارس هم با آن بسیار روبرو بودیم.
امیری افزود: خوشبختانه با شروع طرح اقامتگاه های بوم گردی که هم به لحاظ شکلی می‌توانند ظرفیت جدیدی از اسکان را به گردشگران ارائه کنند و هم در مناطقی که به لحاظ هم تاریخی و هم طبیعی عمدتاً محل رجوع گردشگران بودند، می توانند این مشکل را تا حدودی مرتفع کند.
وی با بیان اینکه تسهیلاتی که در مناطق روستایی پرداخت می‌شود، کمتر از تسهیلات مناطق شهری است،ابراز داشت: به همین خاطر بسیاری از افراد سعی کردند در مناطق روستایی با جاذبه های طبیعیِ کمتر شناخته شده اقامتگاه های بوم گردی یا تأسیسات گردشگری راه اندازی کنند و خوشبختانه با این کار و تداومی هم که دارد پیش ‌بینی می‌شود در آینده روند مهاجرت از روستا به شهر ها معکوس شود و حتی از افرادی هم که در گذشته به شهرها ورود پیدا کردند به خاطر شغل های جدیدی که در روستاها ایجاد شده به روستا بازگردند که این کار هم می تواند در توسعه رونق اقتصادی استان نقشی داشته باشد و هم توسعه روستاها.
با توجه به اینکه بنیاد مسکن تسهیلات جهت مرمت و بازسازی بافت فرسوده به روستایی ها اعطا می کند در برخی این روستاها که قدیمی و سنتی هستند برای حفظ این بافت تاریخی آیا اقدامی از سوی سازمان میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انجام شده است؟
 امیری در این خصوص گفت: بنیاد مسکن و حوزه میراث فرهنگی در برخی روستاها اقدامات مشترک انجام دادند به طور مثال در روستای دشتک از توابع شهرستان مرودشت و یکی از روستاهای داراب که در گذشته خالی از سکنه شده بود ما به عنوان نقطه پایلوت سعی کردیم بخشی از منازلی که قدیمی بود را بازسازی کنیم و بنیاد مسکن هم کمک کرد در مجموع در این راستا هماهنگی‌های خوبی بین اداره کل میراث و اداره کل بنیاد مسکن وجود دارد حتی در برخی از موارد هم  بخشی از اعتبارات را اداره ما و بخشی هم بنیاد مسکن تقبل کنند تا روستاها بتوانند از عمران و آبادی خاصی برخوردار شوند.
آنچه که مسلم است این که با برنامه ریزی صحیح و اصولی، ایجاد خدمات زیربنایی، بهبود تسهیلات و امکانات اقامتگاهی و پذیرایی، تبلیغات بیشتر در زمینه گردشگری روستایی و … می توان وضعیت اقتصادی روستاها را بیشتر متحول کرد و گردشگری را به عنوان فعالیت مکمل در کنار سایر فعالیت های اقتصادی وارد مناطق روستایی که ظرفیت لازم و مناسب را دارند کرد تا به تبع آن وضعیت اجتماعی، کالبدی و زیست محیطی روستاهای منطقه نیز بهبود یابد.
انتهای پیام/ س/ ممنبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرویدا آزما سایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last> Mr last> یوتیوب آقای آخر