برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جنجال نامگذاری و رنگ پاشی برتابلوی خیابانی در شیراز : اول فارس


خیابان حدفاصل فلکه قصردشت تا فلکه معلم با امتداد شمالی جنوبی را مردم با نام همت شمالی و همت جنوبی می شناسند که نامگذاران خیابان های شیراز متشکل از شهرداری و شورای این شهر، مدت ها نام ایمان شمالی و جنوبی را در کاغذهای اداری و تابلوهای آهنین به رسمیت می شناختند.

تیرماه ۹۹ در اقدامی جدید شورای شهر شیراز نام قسمت شمالی را که نزد مکاتبات خود ایمان شمالی بود، به خیابان وکلا تغییر داد اما نام قسمت جنوبی را همچنان ایمان جنوبی دانست؛ این تغییرات نزد مردم با اقبال مواجه نشد زیرا هنوز مردم این خیابان را همت با تقسیم بندی شمالی و جنوبی می دانند. 

با تغییر نام این خیابان که در پی رای مثبت اکثریت نمایندگان مردم شیراز در پارلمان شهری این کلانشهر رخ داد اکنون برخی افراد تابلوهای این معبر را که نام وکلا بر آن درج شده بود مخدوش کرده اند.

خیابان همت،پر مدعی است

رییس کمیسیون نام گذاری شورای شهر شیراز  اعلام کرد: خیابان وکلای فعلی و ایمان شمالی قبلی و همت سابق مدعی‌های فراوانی دارد و اقشار و گروه‌های مختلفی از مردم درخواست نامگذاری این معبر به نام مدنظرشان را دارند.

سعید نظری افزود: نام همت که از دیرباز این خیابان بدان شناخته می شده با نام شهید همت فرق دارد و نامی که بر این خیابان در ذهن و گفتار مردم است بیانگر یکی از مالکین محلی قدیم در شیراز است.

وی اضافه کرد: زمانی که موضوع نامگذاری این معبر مدنظر بود اسامی چند شهید والامقام برای این خیابان پیشنهاد شد که در نهایت به دلیل پیشنهاد کانون وکلای استان فارس مبنی بر احداث ساختمان مرکزی این نهاد در این خیابان، نام وکلا مورد توافق اکثریت اعضای شورای شهر شیراز قرار گرفت.

سخنگوی شورای شهر شیراز اعلام کرد: نام این خیابان در دوره‌های قبل شورای شهر شیراز به ایمان تغییر داده شده بود.

نظری با تاکید بر این مطلب که به لحاظ قانونی تخریب اموال عمومی جرم محسوب می‌شود افزود: متاسفانه طی روزهای اخیر افرادی اقدام به خدشه دارد کردن تابلوهای این خیابان کرده اند.

تخریب‌چی تهدیدگر شناسایی شد

وی ادامه داد: با بررسی دوربین های مداربسته عوامل این تخریب شناسایی شده‌اند که یکی از این افراد در روزهای گذشته به ساختمان شورای شهر آمد و درخواست تغییر نام این خیابان را به نام شخص موردنظر خود داشت که با مقاومت اعضای شورا تهدیدکنان از این محل خارج شد.

وی افزود: موضوع مخدوش کردن و تخریب اموال عمومی و تابلوهای خیابان وکلای شیراز اکنون توسط پلیس در حال پیگیری است وشهرداری شیراز نیز بصورت قانونی در این خصوص شکایت کرده است.

شوراییان بر تصمیم خود پافشاری دارند

نظری اضافه کرد: هفته گذشته موضوع نام گذاری این خیابان به درخواست تعدادی از اهالی در کمیسیون نامگذاری شورای شهر شیراز مطرح شد اما مورد موافقت اعضا قرار نگرفت و اکنون قصدی برای تغییر نام این خیابان وجود ندارد.

او در ادامه با بیان اینکه نام همه اقشار در شیراز بر خیابان و معبری نهاده شده است گفت: نام گروه‌های مختلف از دانش آموزان، پرستاران،فرهنگیان، پزشکان، خلبانان، مهندسین، شهدای اصناف،خبرنگاران، رسانه ،خوشنویسان، رانندگان،پاکبان ها و … بر خیابان و معابر شیراز گذاشته و یا روزی به نام آنها نامگذاری شده است.

وکلا هم به خیابان نیاز دارند

وی ادامه داد: وکلا نیز قشری هستند که اغلب از حقوق شهروندی مردم در محاکم قضایی و مراجع دفاع می کنند که با درخواست کانون وکلا خیابانی در سطح این کلانشهر به این نام اختصاص یافت.

نظری به تعداد زیاد وکلا که در سطح شهر شیراز فعالیت می کنند اشاره کرد و گفت: این کلانشهر همواره یکی از مهمترین مراکز آموزش حقوقدانان در سطح کشور بوده به نحوی که دانشگاه شیراز از دیرباز در حوزه پرورش حقوقدان ها فعال بوده است.

رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر شیراز عنوان کرد: نام گذاری این خیابان با رای اکثریت شوراییان انجام شده و شایسته است که مردم نیز به رای نمایندگان خود در این نهاد احترام بگذارند.

نام‌گذاری کلانشهر،پرمتقاضی و پرچالش

وی در بخش دیگر سخنان خود،تغییر نام و نامگذاری معابر شهری را یکی از پر چالش ترین بخش های مدیریت شهری شیراز عنوان کرد و افزود: در حال حاضر شورای شهر شیراز با تراکم شدید درخواست های تغییر نام معابر روبه رو است.

نظری ادامه داد: در بسیاری موارد اهالی محلی به شورا مراجعه می کنند و به عنوان مثال اینگونه می‌گویند که نام کوچه و خیابان آنها با اسم شهید بومی آن منطقه سنخیتی ندارد.

وی اضافه کرد: شهدای والامقام برای حفظ کیان و شرف تمام کشور جان شیرین خود را در مناطق جنگی از دست دادند و شهدا به همه نقاط شیراز و کشور تعلق دارند.

احترام به تصمیم نمایندگان

سخنگوی شورای شهر شیراز بروز اینگونه اختلافات و تنش ها را به صلاح شهر ندانست و گفت: تغییر نام دادن اغلب قریب به اتفاق معابر شهری شیراز با مخالفت های گروه ها و اقشار مختلف مردمی رو به رو می شود.

وی بیان کرد: تغییر نام معابر شهری برابر قانون با مصوبه شورای شهر امکان پذیر است و بر همین اساس مردم و گروه های مختلف شایسته است که به تصمیم جمعی نمایندگان خود در پارلمان شهری احترام بگذارند و به آن اطمینان کنند.

عضو کانال اول فارس در واتساپ شویدمنبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرویدا آزما سایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last> Mr last> یوتیوب آقای آخر