برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
ساکنان فضا زمین را ردیابی می‌کنند؟ : اول فارس

ساکنان فضا زمین را ردیابی می‌کنند؟ : اول فارس

[ad_1]

به گزارش اول فارس، انسان قرن‌ها درباره حیات فرا زمینی خیال‌پردازی کرده است. دانشمندان دریافته‌اند که زمین ممکن است برای تمدن‌های بیگانه در سیارات خارج از منظومه شمسی قابل مشاهده باشد.

یکی از پروژه‌های اصلی ستاره‌شناسان در سال‌های اخیر، جستجوی سیارات فرا خورشیدی و کره‌هایی فرا سوی منظومه شمسی ما است.

فضایی‌ها زمین را ردیابی می‌کنند؟

سؤال کلیدی که با پیدا کردن این سیارات پیش می‌آید، این است که آیا این سیارات قابلیت حیات دارند یا نه و این‌که آیا ما قادر خواهیم بود سیارات زیست‌پذیر قابل سکونت را از این فاصله شناسایی کنیم یا نه؟

ستاره‌شناسان، این پرسش را بر عکس کرده‌اند و در این‌باره تحقیق کرده‌اند که آیا ممکن است ما از سوی سایر تمدن‌های بیرون از منظومه شمسی‌ خود قابل شناسایی باشیم یا نه؟ دانشمندان دریافته‌اند که بله، تمدن‌های بیگانه ما را شناسایی می‌کنند و ما با همه جزئیات لازم، برای آن‌ها قابل ردیابی هستیم. 

دانشمندان در یک مطالعه، فهرست هزار تایی از ستارگانی مشابه خورشید را که احتمال وجود سیاراتی شبیه زمین در مدار ناحیه زیست‌پذیر آن‌ها وجود داشت، مورد بررسی قرار دادند. منطقه زیست‌پذیر، ناحیه‌ای است که در آن یک سیاره نه آن‌قدر به ستاره خود نزدیک است که بسیار داغ شود و نه آن‌قدر دور است که بسیار سرد شود.

همه این سیاره‌ها در فاصله‌ای حدود ۳۰۰ سال نوری از زمین قرار داشتند و به عنوان بخشی از کاتالوگ ماهواره نقشه‌بردار فرا خورشیدی گذران TESS ناسا شناسایی شدند که سیارات فرا خورشیدی را دسته‌بندی می‌کند.

دانشمندان دریافتند که بسیاری از آن‌ها قادر خواهند بود زمین را و اگر تکنولوژی درست داشته باشند، رد پای حیات موجود در سیاره ما را مشاهده کنند.

فضایی‌ها زمین را ردیابی می‌کنند؟

مقاله‌ای با عنوان “کدام ستاره‌ها می‌توانند زمین را به عنوان یک سیاره فرا خورشیدی گذران مشاهده کنند” که مشروح این تحقیق را بررسی کرده، در گزارش‌های ماهانه انجمن ستار‌ه‌شناسی سلطنتی انگلیس منتشر شده است.

سیارات فرا خورشیدی گذران، سیاراتی هستند که ما می‌توانیم آن‌ها را از روی زمین مشاهده کنیم و زمانی‌که این سیارات از مقابل ستاره خود عبور می‌کنند، آن‌ها را شناسایی کنیم و فرورفتگی ایجادشده در نوری که به زمین می‌رسد، ثبت کنیم.

“لیزا کالتنگر” استادیار نجوم در دانشگاه کرنل و مدیر انیستیتو کارل سیگن، بیان داشت: «بیایید چارچوب نگاه خود درباره سایر ستارگان را بر عکس کنیم و بپرسیم که سایر رصدکنندگان از چه منظری می‌توانند زمین را به عنوان یک سیاره گذران شناسایی کنند؟»

او گفت: «اگر رصدکنندگانی در آن جا‌ها بخواهند به جستجو بپردازند، خواهند توانست نشانه‌هایی از بیوسفر و اتمسفر زمین (به تعبیر کارل سیگن: سیاره نقطه آبی کمرنگ) ما را مشاهده کنند. ما حتی می‌توانیم برخی از پر نورترین ستارگان از آن قبیل را بدون دوربین و تلسکوپ در آسمان شب خود مشاهده کنیم.»

فضایی‌ها زمین را ردیابی می‌کنند؟

پروفسور کالتنگر، این پژوهش را به همراه جاشوا پپر، استادیار فیزیک در دانشگاه لیهای، سرپرستی کرده است. 

اگر می‌خواهیم دریابیم که چگونه قابل رصد و مشاهده هستیم، مسأله کلیدی که باید پاسخ داده شود، دایرهالبروج یا صفحه مداری است که زمین روی آن به دور خورشید می‌چرخد. برای مشاهده سیاره خود و برای کشف اتمسفر و نیز نشانه‌های حیات روی زمین، خورشید و سایر سیارات باید درست چیده شده باشند.

محققان دریافته‌اند که بسیاری از این‌ها، یعنی خورشید و سایر سیارات منظومه شمسی، چیدمان درستی داشته‌اند و از این رو هر تمدن بیگانه‌ای اصولا قادر است دید رصدی خوبی به زمین ما داشته باشد.

پروفسور پپر می‌گوید: «تنها تعداد کمی از سیارات فرا خورشیدی به صورت تصادفی در خط دید مشاهده ما قرار می‌گیرند تا بتوانیم گذر آن‌ها را از مقابل ستاره‌شان مشاهده کنیم اما همه هزار ستاره‌ای که ما در مقاله خود مشخص کرده بودیم، می‌توانند در همسایگی ستاره‌ای ما، گذر زمین از مقابل خورشید را رصد کنند و (حضور زمین و ما) توجه آن‌ها را جلب کند.»

“کالتنگر” گفت: «اگر ما سیاره‌ای را با بیوسفر فعال پیدا کنیم، کنجکاو خواهیم شد که آیا کسی از آن‌جا به ما نگاه می‌کند یا نه؟» 

او افزود: «اگر به دنبال حیات هوشمندی در کیهان می‌گردیم که می‌تواند ما را پیدا کند و با ما ارتباط بگیرد، اینک ما نقشه ستاره‌ای تهیه کرده‌ایم که به ما می‌گوید اول از همه باید کجا را نگاه کنیم.»

[ad_2]

منبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرسایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last Danske Site Danske Site Danske Site یوتیوب آقای آخر