۱۷ زن خارق العاده ای که اسمشان را نشنیده ایم ولی دنیا را تغییر دادند.

0 151

در طول تاریخ زنان در تمام عرصه ها شرکت داشته اند و اطلاعات و کشفیات مهمی را به دست آورده اند.

متاسفانه تمام آنها شناخته نشده اند و از آنها قدردانی نشده است. واقعا- شما می توانید به پیدا شدن یک ملت و یا تشریح آناتومی بدن انسان کمک کنید ولی ناشناس باقی بمانید، به همین علت است که در ماه تاریخ زنان ما به زنانی می پردازیم که کمتر شناخته شده هستند.

۱۷ زن را به شما معرفی می کنیم که باید بشناسید ولی احتمالا چیزی در مورد آنها نشنیده اید.

آندره دو ژو، که به صدها مرد نیروی هوایی متحدین کمک کرد تا از دست ماموران نازی فرار کنند.آندره دو ژو، که به صدها مرد نیروی هوایی متحدین کمک کرد تا از دست ماموران نازی فرار کنند.

معروف به دیدی، زنی بود که خط ستاره دنباله دار را تاسیس کرد و به مردان متحدین بسیاری کمک کرد که از بلژیک و فرانسه اشغال شده بدون در خطر افتادن خارج شوند و به اسپانیا و گیبرالتار بروند.

تنها در ۲۴ ۱۸۰ مرد از ۷۰۰ مرد را در ۲۴ ماموریت از کشور به سلامت خارج کرد. زمانی که سرانجام او را دستگیر کردند، او به تمام فعالیت هایش در مقاومت اعتراف کرد، اما به دلیل سن کمش او را باور نکردند و در عوض او را به اردوگاه کار فرستادند.

دیدی که بعد عنوان کنتس بلژیک را دریافت کرد گفت که:” من به قدرتمندی یک مرد هستم و در قسمت های جلوتر زنان توجه کمتری به خود جلب می کنند.”

 

مارتا گلهورن، در تاریخ به عنوان یک خبرنگار جنگی به یاد مانده است در حالی که آن زمان تمام خبرنگاران جنگی مرد بوده اند.مارتا گلهورن، در تاریخ به عنوان یک خبرنگار جنگی به یاد مانده است در حالی که آن زمان تمام خبرنگاران جنگی مرد بوده اند.

او به مدت کوتاهی در دهه ۴۰ میلادی به دلیل ازدواجش با نویسنده معروف ارنست همینگوی معروف شد، اما او لایق شناخته شدن به خاطر کارهای خودش است. گلهورن گفت که، نمی خواهد تنها یک پاورقی در زندگی شخص دیگری باشد، یک خبرنگار افسانه ای و اولین خبرنگار جنگی زن در دنیا بود.

او گزارش هایی از جاهای مختلف مانند آسیا و اروپا داشت و کاری را انجام داد که همه فکر می کردند کار یک مرد است. کارهای او شامل عکس های جنگی، مقالات، رمان می شود و هر ساله به بهترین خبرنگار به افتخار گلهورن جایزه اهدا می شود.

 

الکساندرا دیوید نیل پنهانی به معابد بوداییان رفت تا از این اجتماع رمزآلود و مذهب بودایی اطلاعات بیشتری به دست بیاورد.الکساندرا دیوید نیل پنهانی به معابد بوداییان رفت تا از این اجتماع رمزآلود و مذهب بودایی اطلاعات بیشتری به دست بیاورد.

دیوید نیل با رفتن به قسمت های ناشناخته دنیا که در زمان خودش مکان های مناسبی برای زنان به حساب نمی آمد شناخته شد. او از مکان هایی دیدن کرد که برای بازدیدکنندگان خارجی ممنوع بود، و هزاران نفر را تشویق کرد تا از شرق بازدید کنند.

رمان های او از آن زمان تا کنون منبع مفیدی برای دانستن اسرار شرق بوده است.

 

فرانسیس پرکینز اولین زن عضو کابینه آمریکا بود.فرانسیس پرکینز اولین زن عضو کابینه آمریکا بود.

هیلاری کلینتون اولین زن نامزد رئیس جمهوری آمریکا بود ولی از قبل پرکینز این راه را برای او به عنوان اولین زن عضو کابینه آمریکا هموار کرده بود.

برای چندین سال او برای متوقف کردن کار کودکان، حداقل دستمزد فدرالی، و اعمال بیمه کار کرد. او قوانین کار را تغییر داد و برای ورود زنان به سیاست قدم های مهمی برداشت.

 

سوزان کر به استیو جاب کمک کرد تا مک بوک کاربر پسند تر شود.سوزان کر به استیو جاب کمک کرد تا مک بوک کاربر پسند تر شود.

استیو جابز لیاقت تمام قدردانی هایی که از او به خاطر اپل می شود را دارد، ولی سوزان کر شخصی بود که با طراحی هایش مک بوک را یکی از کاربر پسندترین کامپیوترهای دنیا کرد.

کلیدها و آیکون ها مانند سطل آشغال و Genius command Key به خاطر کر است که می خواست این سیستم را طوری بسازد که مانند یک دوست باشد. جابز برنامه را اختراع کرد ولی کر برای عالی کردنش نقش مهمی داشت با این حال هنوز هم چندان شناخته شده نیست.

شما همچنین می توانید از کر  بخاطر ابزار ملسو در فوتوشاپ تشکر کنید.

آونگ سان سو کیی، که برای دموکراسی و ضد خشونت ۱۵ سال در حصر خانگی به سر برد.آونگ سان سو کیی، که برای دموکراسی و ضد خشونت 15 سال در حصر خانگی به سر برد.

نلسون ماندلا یکی از معروف ترین زندانیان سیاسی است که برای آزادی جنگید ولی آونگ سان سو کیی نباید از یادها برود. جدا از ۱۵ سال حصر خانگی، او جنبش هایی را هدایت کرده است که کشور این روزه برمه را شکل می دهد.

او به تازگی در انتخابات مشاور استان میانمار، شغلی مشابه نخست وزیری برنده شده است، اما او برای این منصب به مدت زیادی جنگیده است. او سال های زیادی برای دموکراسی تلاش کرد و رقبایش را بدون خشونت از سر راه کنار زد.

او برنده جایزه هایی مانند، جایزه صلح نوبل، رفتو، ساخاروف، انجمن استرالیا، مدال طلا کنگره آمریکا، مدال آزادی رییس جمهوری، یاواراهلال نهرو برده است.

روبرتا گیب در ماراتون بوستون بعد از رد شدن به دلیل زن بودن، دوید. روبرتا گیب در ماراتون بوستون بعد از رد شدن به دلیل زن بودن، دوید.

ممکن است شما اسم کاترین سویتزر را به عنوان اولین دونده ماراتون زن شنیده باشید ولی اولین اولین روبرنا گیب بود که در سال ۱۹۶۶ تلاش کرد تا در ماراتون شرکت کند. در آن سال ها می گفتند که زن ها از لحاظ فیزیکی نمی توانند در فاصله های طولانی بدوند و گیب تصمیم گرفت تا خلاف این امر را ثابت کند. او دزدکی وارد رقابت شد و و در کنار مردان مسابقه داد که ۳ ساعت ۲۱ دقیقه زمان برد و از نصف رقبای مردش جلو زد.

 

فردی و تروس اووراشتیگن، ماموران نازی بسیاری را اغوا کردند و به دام مرگ کشاندند.فردی و تروس اووراشتیگن، ماموران نازی بسیاری را اغوا کردند و به دام مرگ کشاندند.

آن فرانک چهره نوجوان جنگ جهانی دوم است، اما او تنها دختر جوان با یک داستان ارزشمند نیست. خواهران اووراشتیگن، فردی و تروس تنها زمانی که ۱۴ و ۱۶ سال داشتند عضو مقاومت شدند. آنها وظیفه داشتند تا افسران نازی را اغوا کنند و آنها را به جاهای تاریک و خلوت مانند کناره جنگل بکشند تا مردان مقاومت آنها را با ضرب گلوله بکشند.

خواهران همچنین وظیفه پیک رسانی داشتند و کارت های هویت رسمی می دزدیدند. در سال ۲۰۱۴ از آنها در مراسم نیروهای کمکی جنگی قدردانی شد.

امانی الخططبه، نشریه ای برای زنان مسلمان که توسط زنان مسلمان اداره می شود را تاسیس کرد.امانی الخططبه، نشریه ای برای زنان مسلمان که توسط زنان مسلمان اداره می شود را تاسیس کرد.

در سال ۲۰۰۹ امانی مجله آنلاین دختر مسلمان را برای و توسط زنان مسلمان راه اندازی کرد. او از این مجله برای مطرح کردن مشکلات زندگی روزمره زنان مسلمان استفاده می کند.

تا کنون نام او در لیست ۳۰ نفر برتر زیر ۳۰ سال در مجله فوربس، وگ نوجوانان و هافینگتون پست آمده است.

آملیا بلومر صنعت لباس زنان را متحول کرد و برای راحتی زنان در کنار دیگر مسائل جنگید.

آملیا بلومر صنعت لباس زنان را متحول کرد و برای راحتی زنان در کنار دیگر مسائل جنگید.

همه می دانند که کوکو شنل نوع لباس پوشیدن زنان را کاملا تغییر داد ولی قبل از او آملیا بلومر بود که تغییراتی اساسی در لباس زنان به وجود آورد.

بلومرروزنامه مخصوص به خود به نام لیلی را بعد از ناراضی بودن در کار کردن در روزنامه همسرش که بر روی مشکلات زنان تمرکر کافی نداشت، تاسیس کرد. او از روزنامه اش برای حمایت از حق زنان برای رای دادن و ایده های جدید برای لباس و لباس زیر زنان استفاده کرد.

او گفت که زنان از زیر دامنی و کرست دیگر استفاده نکنند و در عوض از دامن و شلوار و لباس های راحتی بیشتر استفاده کنند.

بهولا هنری، صدها لوازم خانه را اختراع کرد و بهبود بخشید.بهولا هنری، صدها لوازم خانه را اختراع کرد و بهبود بخشید.

همه توماس ادیسون را می شناسند، اما اگر هنری هم به جای اینکه در قرن بیستم در زمان ادیسون بود، یک سوپر استار محسوب می شد.

هنری، که به خانم ادیسون معروف بود، تمام زندگی خود را صرف اختراعات کرد. مانند ادیسون او هم لوازم تکنیکی مورد نیاز را در دسترس نداشت اما او ۴۹ ثبت اختراع و بیشتر از ۱۰۰ اختراع داشت.

او قوطی بازکن، مو فر کن، و یخچال های مخصوص بستنی را در اختراعات خود دارد و ماشین نویسندگی و چرخ خیاطی را بهبود بخشید.

روزالیند فرانکلین چهره فراموش شده برای کشف ساختار دو هلیکسی DNA است.روزالیند فرانکلین چهره فراموش شده برای کشف ساختار دو هلیکسی DNA است.

شما ۱۰۰% با ماری کوری آشنا هستید. او اولین زنی بود که برنده جایزه نوبل شد. ۵۵ سال بعد روزالیند فرانکلین از این جایزه محروم شد.

فرانسیس کریک و جیمز واتسون کسانی بودند که برای کشف ساختار دو هلیکسی DNA شناخته شدند ولی این امر بدون روزالیند امکان پذیر نبود. با توانایی بالای او در کریستالوگرافی x-ray او توانست عکسی کامل از DNA به دست آورد. سپس عکس او بدون اجازه اش توسط دانشمند دیگری به اسم ماوریک ویلکین برداشته و به واتسون نشان داد که در خاطراتش می نویسد ” زمانی که واتسون عکس را دید دهانش از تعجب بازماند.”

در سال ۱۹۵۸ جایزه نوبل به واتسون، کریک و ویلکین تعلق گرفت و هیچ اسمی از روزالیند فرانکلین به میان نیامد.

سیبل لودینگتون مسافتی بسیار طولانی تر از پاول ریویر را اسب راند تا مردم را از خمله انگلیس ها آگاه کند.سیبل لودینگتون مسافتی بسیار طولانی تر از پاول ریویر را اسب راند تا مردم را از خمله انگلیس ها آگاه کند.

پاول ریویر یک قهرمان آمریکایی است که مسافت ۲۰ مایل را اسب راند تا افسران را از حمله انگلیس ها آگاه کند. شما احتمال زیاد نام سیبل یک دختر ۱۶ ساله را نشنیده اید که همین کار را انجام داد.

او مسافت نزدیک ۴۰ مایل از ۹ شب تا طلوع اسب راند تا افسران را از حمله انگلیسی ها آگاه کند. بعد ها ژنرال جورج واشینگتن از او تشکر کرد اما سال ۱۹۳۵ بود که مجسمه ای برای یادبود او ساختند و او بیشتر شناخته شد.

همسر زلدا فیتزجرالد از کارهای او برای شهرت خودش استفاده میکرد.همسر زلدا فیتزجرالد از کارهای او برای شهرت خودش استفاده میکرد.

ممکن است که بسیاری کتاب The Great Gatsby  را خوانده باشند اما نمی دانند که ممکن است بهترین قسمت های کتاب نوشته زلدا باشد و نه اف. اسکات فیتزجرالد.

همسرش از او به  عنوان منبع الهام یاد می کرد وی بسیاری نمی داستند که او از کتاب خاطراتش دزدی می کند. زلدا مقالات و کتاب های بسیاری چاپ کرد ولی مانند همسرش به شهرت نرسید.

ماری مکلود بتونی، در FDR عضو کابینه سیاه پوستان بود و برای حق تحصیل و حقوق مدنی تلاش می کرد.ماری مکلود بتونی، در FDR عضو کابینه سیاه پوستان بود و برای حق تحصیل و حقوق مدنی تلاش می کرد.

وزیر آموزش و پروش دولت ترامپ، بتسی دی وس، نظر بسیاری را به خود جلب کرده است ولی قبل از او زنانی مانند ماری بودند که برای داشتن سیستم تحصیلاتی بهتر بسیار تلاش کردند.

در اوایل سال ۱۹۰۰ بتیونی مدرسه مخصوص سیاه پوستان آمریکایی در فلوریدا تاسیس کرد. این عمل باعث شد تا به کابینه سیاه پوشتان دولت فرانکلین روزولت جای پیدا کند. او اولین زن سیاه پوست بود که به چنین مقام بالایی دست یافته بود و قادر بود تا برای تحصصیلات بهتر و حقوق مدنی بجنگد.

چند سال بعد او موفق شدایدا بی.ولز را از دور رقابت حذف کند و رئیس انجمن ملی زنان سیاه پوست بشود و با تلاشی خستگی ناپذیر برای حقوق زنان و با مشکلاتی که روبرو بودند بجنگد.

او در وصیت خود نوشته بود:” من شما را با تشنگی ای برای علم ترک می کنمو تحصیلات چیزی است که زمان ما به آن بسیار نیاز دارد.”

لی میلر سال ها برای عکاسی از زنان قهرمان جنگ جهانی دوم در سفر بود.لی میلر سال ها برای عکاسی از زنان قهرمان جنگ جهانی دوم در سفر بود.

از او به عنوان منبع الهام هنرمند سورئالیستی  من ری یاد می کنند، ولی میلر از این بسیار بیشتر بود. او که زمانی مدل روی جلد مجله وگ بود، به پشت دوربین رفت و کارش را به عنوان عکاس جنگی شروع کرد.

او در آن سال های بسیار سخت از زنان جنگ عکسبرداری کرد و شاهد صحنه های بسیار دلخراشی بود. او به دلیل دیدن این صحنه ها دچار بیماری ای که امروزه نامش اختلال استرس پس از سانحه است تمام عکس هایش از این وحله تاریخی را پنهان کرد تا زمانی که پس از مرگش، پسرش در سال ۱۹۷۷ به ندرت پیدا و منتشر کرد.

گرترود بل یک کاوشگر افسانه ای بود که کمک به شناسایی عراق امروزی کرد.گرترود بل یک کاوشگر افسانه ای بود که کمک به شناسایی عراق امروزی کرد.

داستان ای. تی. لاورنس معروف به لاورنس عربستان بسیار شناخته شده است. اما کارهای اکتشافی بل تا حدودی ناشناخته مانده اند.

بل یک نویسنده، نقشه کش، و کاشف بود که به شناسایی عراق امروزی بعد از از بین رفتن امپراطور عثمانی کمک کرد. هم دولت انگلستان و رهبران عرب اعلام کردند که او کمک بزرگی بود و اطلاعات گسترده ای در زمینه اکتشافات داشت.

این تنها یک کار کوچک او بود. او همچنین به دور دنیا سفر کرد و کتاب های بسیاری نوشت که بسیاری از کتاب های او هنوز تدریس می شوند..

منبع : سلب سیتی

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب