برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
شناسایی ۱۵۰ اثر باستانی در روند تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت

شناسایی ۱۵۰ اثر باستانی در روند تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت


فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت که به منظور تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان آغاز شده، در برگیرنده حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و شهرستان مرودشت است.

وحید بارانی کارشناس گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست بررسی تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت امروز دوشنبه با اعلام این خبر گفت: با توجه به فصول گذشته در این بررسی تعداد ۴۰۲ محوطه‌ها در دشت میان کوهی این حوزه در حریم یک و دو مجموعه جهانی تخت جمشید بررسی و گزارش هر کدام جداگانه ارائه شده است.
وی از مهمترین اهداف گروه باستان شناسی در این حوزه را، بررسی و شناسایی، شناخت کلی توالی گاه‌نگاری، تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت و جمع آوری داده‌های باستان شناسی (سفال، ابزار سنگی و…) به منظور تکمیل بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام کرد.
این باستان شناس خاطرنشان کرد :با توجه به پراکنش فراوان محوطه‌های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه‌های GIS و نیز پیوست این نقشه‌ها به یکدیگر می‌توان اقدام به تهیه یک نقشه منسجم باستان شناسی نمود که در نتیجه به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری در این ناحیه منجر می‌شود.
سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: با شروع اقدامات صورت گرفته در فصل سوم دهستان‌های رامجرد، نقش رستم، رودبال، ابرج، مجدآباد، واقع در دشت میان کوهی شمالی و باختری شهرستان مورد بررسی باستان شناسی قرار گرفت.
او خاطرنشان کرد: تا کنون ۱۵۰ اثر باستانی در این فصل شناسایی شده که آثاری از دوران پارینه سنگی تا دوران اسلامی را در بر می‌گیرد.
بارانی افزود: بیشترین آثار تپه‌ها و محوطه‌های باستانی در دامنه کوه به شکل استقرار گاه‌های موقت کوچ نشینی و تک دوره ایی، و در دشت به شکل تپه‌های بزرگ و کم ارتفاع است که دارای توالی از نوسنگی تا اسلامی را شامل می‌شود.
این باستان شناس بیشترین گستردگی بررسی این فصل را تا کنون مربوط به کوه‌ها دانست که غارها و پناهگاه‌های صخره ایی از دوران پارینه سنگی تا دوران نوسنگی در کوه‌های مجد اباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا را در بر گرفته است.
او در پایان با بیان اینکه در همین بررسی در دامنه کوه‌ها آثاری از استودان‌ها و گورستان‌هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر مربوط به کوچ نشینان و عشایر منطقه شناسایی شد، تصریح کرد: در ادامه بررسی که احتمالاً با تمدید مجوز تا پایان شهریور ماه وسعت بیشتری از این دشت مورد بررسی و شناسایی قرار خواهد گرفت.منبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرویدا آزما سایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last> Mr last> یوتیوب آقای آخر