برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
شهدایی که رتبه یک کنکور بودند

شهدایی که رتبه یک کنکور بودند


شاید این تصور غلط همچنان در اقشاری از جامعه وجود داشته باشد که بسیج و بسیجیان را منحصر به امور نظامی می‌داند و سهمی برای این نهاد انقلابی در عرصه‌های دیگر قائل نمی‌شود.

 شاید این تصور غلط همچنان در اقشاری از جامعه وجود داشته باشد که بسیج و بسیجیان را منحصر به امور نظامی می‌داند و سهمی برای این نهاد انقلابی در عرصه‌های دیگر قائل نمی‌شود. در صورتی که تنها در میان شهدای دفاع مقدس به دو نخبه شهید برمی‌خوریم که هر کدام رتبه یک کنکور در رشته‌های انتخابی خود بودند. به مناسبت چهارمین روز از هفته بسیج که به عنوان بسیج، اندیشه‌ورزی و تولید علم نامگذاری شده است، مروری کوتاه بر زندگی شهیدان محسن وزوایی و احمدرضا احدی خواهیم انداخت.
رتبه یک شیمی
محسن وزوایی متولد پنجم مرداد ماه ۱۳۳۹ در تهران بود. جوانی خوش سیما و مذهبی که در سال ۵۵ به عنوان رتبه یک رشته شیمی وارد دانشگاه صنعتی شریف شد. وزوایی از انقلابی‌های شناخته شده‌ای بود که در تصرف دو پادگان مهم جمشیدیه و عشرت‌آباد شهامت بسیاری از خود نشان داد. وی بعد از انقلاب در زمره دانشجویان پیرو خط امام، در تسخیر لانه جاسوسی نقش ایفا کرد و سخنگوی دانشجویان در ماجرای لانه جاسوسی بود.
محسن وزوایی که بلافاصله پس از تشکیل سپاه به این نهاد انقلابی پیوسته بود، به دنبال تجاوز عراق بعثی به ایران، داوطلبانه به جبهه غرب عزیمت کرد. با ورود او به این منطقه، تحولی پدید آمد؛ به گونه‌ای که در عملیاتی پارتیزانی به عنوان فرمانده گردان، مسئولیت محور تنگ کورک تا حد فاصل تنگ حاجیان را برعهده گرفت و توانست به کمک همرزمانش ارتفاعات حساس و سوق‌الجیشی تنگ کورک را از تصرف دشمن آزاد کند.
در عملیاتی دیگر که اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ طرح‌ریزی شده بود، محسن وزوایی باز فرمانده گردان بود. در این عملیات او با آنکه مجروح بود، توانست قابلیت چشمگیری از خود به نمایش بگذارد و با اندک همرزمانش، ۳۵۰ نفر از نیروهای کماندویی دشمن را به اسارت بگیرد. محسن وزوایی، نقش فعالی در طراحی عملیات فتح بلندی‌های «بازی دراز» ایفا کرد و در همین نبرد به شدت مجروح شد و به تهران انتقال یافت. او در بیمارستان با وجود درد بسیار، ناله نمی‌کرد و به یکی از پزشکان که از مقاومت او در برابر درد ابراز شگفتی کرده بود گفت:«آقای دکتر! من هر چه بیشتر درد می‌کشم، بیشتر لذت می‌برم و احساس می‌کنم از این طریق به خدای خودم نزدیک می‌شوم.»
شهید وزوایی به عنوان یک فرمانده نخبه، درطول جنگ تحمیلی در عملیات‌ متعددی با مسئولیت‌های گوناگون حضور داشت. در ۲۰ آذر ۱۳۶۰ در عملیات مطلع الفجر فرمانده بود. در اسفند سال ۱۳۶۰ فرمانده گردان حبیب‌بن مظاهر در تیپ تازه تأسیس محمد رسول‌اللّه(ص) شد و در عملیات فتح‌المبین شرکت کرد.
محسن وزوایی با تأسیس تیپ ۱۰ سیدالشهدا، فرمانده این تیپ شد که برای اجرای بهتر عملیات الی بیت‌المقدس، این تیپ با تیپ محمدرسول الله(ص) ادغام گردید و محسن وزوایی نیز فرماندهی محور اصلی را در عملیات برعهده گرفت. سرانجام در دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ محسن وزوایی در ۲۲ سالگی بر اثر اصابت گلوله و ترکش دشمن به شهادت رسید.
رتبه یک تجربی
شهید احمدرضا احدی در بیست‌وپنجم آبان ماه سال ۱۳۴۵ در شهرستان اهواز و در خانواده‌ای مذهبی و سنتی به دنیا آمد. در شش سالگی وارد دبستان شد و مراحل تحصیل ابتدایی را با احراز رتبه‌های اول طی کرد. دوره راهنمایی را هم با معدل‌های ۱۹ و ۲۰ گذراند. با شروع جنگ تحمیلی همراه خانواده به زادگاه اجدادی‌اش ملایر بازگشت و تحصیلات متوسطه را در رشته علوم تجربی در دبیرستان دکتر شریعتی پی گرفت و سرانجام در سال ۶۳ موفق به کسب دیپلم شد.
احمدرضا در سال ۶۴ در کنکور سراسری رتبه یک را در کل کشور و در همه رشته‌های انتخابی به دست آورد و در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران به ادامه تحصیل پرداخت. او که از سال دوم دبیرستان، بر اثر روح کمال خواهش در جبهه‌های جنگ و عملیات رمضان شرکت کرده بود، بعد از قبولی در دانشگاه نیز باز به جبهه رفت و تا لحظه شهادت در جبهه‌ها حضور یافت.
شهید احدی در استعداد و یادگیری کم نظیر بود. به این جهت در طول مدت تحصیل در دبستان، در دبیرستان و دانشگاه برجسته و سرآمد بود و نمره‌های عالی می‌گرفت. چنانکه در سال آخر دبیرستان پس از شش ماه حضور در خط مقدم جبهه‌های جنگ و بازگشت و شرکت در امتحان نهایی به عنوان دانش‌آموز ممتاز شناخته شد.
شهید احدی حتی برای بیان اندیشه‌های خود از فرمول‌های ریاضی و مقوله‌های علمی بهره می‌برد. افزون بر این، گاه طرح‌ها و نقاشی‌هایی می‌کشید. احمدرضا احدی سرانجام در شب دوازدهم اسفند ماه ۱۳۶۵ به شهادت رسید.منبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرویدا آزما سایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last> Mr last> یوتیوب آقای آخر