آش های شیرازی

0 226
آش ماست
روش تهیه: ابتدا گوشت و نخود را می گذاریم تا خوب پخته و نرم شود. سبزی را همراه با برنج می گذاریم خوب بپزد و له شود نمک و زرد چوبه و فلفل فراموش نشود. بعد از پختن گوشت آن را از استخوان جدا کرده با گوشت کوب کوبیده تا به صورت له شده در آید و با  برنج که خوب پخته و به صورت آش درآمده است مخلوط می کنیم نخودپخته شده را نیز همراه با آب گوشت داخل آن می ریزیم. حال پیاز داغ و نعنا داغ را اضافه کرده. ماست را اضافه کرده می گذاریم جوش بزند و خوب مخلوط شود.
آش دوغ
روش تهیه: در ظرف مناسبی نخود ها را بپزد . بعد از اینکه نخود ها نرم شد برنج را به آن اضافه کنید تا برنج کاملا مغز پخت شود. دقت کنید که آب آش زیاد نباشد و جا برای اضافه کردن دوغ داشته باشد . بعد از اینکه برنج کاملا مغز پخت شد، سبزی را به آش بیفزائید.و در ظرف را نیمه باز بگذارید تا سبزی ها رنگشان تیره نشود .۱۵ دقیقه قبل از آماده شدن آش، دوغ را به آش بیفزائید . و مرتب هم بزنید تا کاملا با آش قاطی شود . وقتی دوغ را اضافه کردید در ظرف باید کاملا باز باشد تا دوغ نبٌرد، بعد از حدود ۱۵ دقیقا نمک و فلفل غذا را اندازه کنید .موقع سرو کردن، سیر تازه خرد شده را به آن اضافه کنید.
آش انار
روش تهیه:پیازها را درون روغن سرخ کنید تا طلایی شود.نیمی از پیازها را بردارید و مقداری زردچوبه درون بقیه پیازها بریزید و کمی تفت دهید.حالا روی پیازهای سرخ‌ شده آب بریزید. برنج و عدس را  درون آش ریخته و بگذارید تا بپزد. پس از این‌ که برنج و عدس کاملا پخته شد، آب انار را درون ظرف بریزید و نمک و فلفل را هم اضافه کنید و بگذارید تا نیم ساعت بجوشد و کاملا جا بیفتد. آش آماده است؛ آن را در ظرف مناسبی بریزید و با مقداری نعنا داغ و پیاز داغ تزئینش کنید.
آش سبزی
روش تهیه: حبوبات را با مقداری نمک روی حرارت قرار دهید تا پخته شود. گوشت را به همراه پیاز، فلفل قرمز، زردچوبه و یک لیتر آب روی حرارت قرار می ‏دهیم تا کاملاً پخته شود. برنج و سبزی را نیز جداگانه بپزید و بعد از پخت کامل حبوبات پخته شده را به برنج اضافه کنید. گوشت را از ظرف خارج نموده و استخوان‏ های آن ‏را جدا کرده و گوشت را بکوبید سپس به همراه آب گوشت به آش بیفزایید. نیمی از پیاز داغ را به همراه مقداری روغن، زردچوبه و فلفل سیاه تفت داده و به صورت داغ به آش در حال جوش اضافه کنید. سبزی ترخون خیس خورده و شسته شده را نیز اضافه نموده و یک سوم از آش را در ظرفی جداگانه بکوبید و سپس به آش بیفزایید.
کوفته سبزیروش تهیه: پیاز را رنده کنید. به همراه برنج، نخود، نمک، فلفل، ادویه، تخم مرغ و سبزی به گوشت اضافه کنید و آنقدر ورز دهید تا کاملاً به دست بچسبد. حال کمی کشمش اضافه کنید.آب، روغن، پیاز داغ و لپه را به نقطه جوش برسانید.از مواد کوفته به اندازه یک نارنگی برداشته، گرد کنید و وسط آن را گود کرده و از مواد وسط کوفته داخلش گذاشته و دوباره گرد کنید. کوفته ها را در آب و لپه و پیاز داغ در حال جوش بیندازید.مقدار آب به میزانی است که کامل روی کوفته ها را بگیرد. و در هنگام پخت کامل بایستی ۱/۳ کوفته آب باقی مانده باشد.وقتی کوفته ها مغز پخت شد. رب را در کمی روغن تفت دهید و به آب کوفته اضافه کنید.
کوفته هلوروش تهیه:ابتدا پیاز را با گوشت چرخ کرده مخلوط کرده، نرگسی رنده شده را روی آن ریخته، ادویه زده و کاملا ورز داده شود.کمی از مایه آماده شده را برداشته و به همراه کمی پیاز داغ درون آب جوش ریخته. آرد نخودچی را به مایه اضافه کرده و ورز می دهیم، تخم مرغ را درون آن ریخته و باز هم ورز داده شود و به تدریح آرد نخودچی به آن اضافه کرده تا انسجام بگیرد.به اندازه یک هلوی متوسط برداشته آنرا باز کرده و مقداری پیازداغ، گردو، کشمش و آلو بخارا را درون کوفته گذاشته و آن را گلوله می کنیم. سپس کوفته ها را درون قابلمه ریخته تا بپزد. آبلیمو، شکر و زعفران را اضافه کرده  و  می گذاریم با حرارت ملایم جا بیفتد.
حلیم بادمجان
روش تهیه: گوشت ولوبیا وپیاز داغ رابا۳تا۴لیوان آب میگذاریم کاملا بپزد.بادمجان ها را پوست کرده سر آنها را گرفته کمی نمک زده و با روغن در حرارت ملایم اطرافش را سرخ میکنیم و بعد بادمجان ها و گوشت و لوبیا را خوب می کوبیم ومخلوط می کنیم.۲تا۳ لیوان آب و هر مقدار آب گوشتی که داریم داخل گوشت وبادمجان می ریزیم و ظرف را روی حرارت ملایم می گذاریم وگاهی آنرا به هم زده تا حلیم کاملا جا افتاده وکش پیدا کند وآب آن تمام و غلیظ شود ظرف را از روی آتش بر میداریم وبا کشک مخلوط میکنیم ودر ظرف می کشیم و روی آنرا با نعناع داغ وپیاز داغ وگردوی تازه پوست کنده تزیین می نماییم.

 

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب