گردشگری مذهبی در شیراز

گردشگری مذهبی در شیراز

0 155
آستان مقدس حضرت شاه چراغ(ع)
حضرت سید امیر احمد(علیه السلام) ملقب به شاهچراغ و سیدالسادات الاعاظم، فرزند بزرگوار امام موسی کاظم(علیه السلام) و برادر حضرت امام رضا(ع) در آغاز قرن سوم هجری به شیراز هجرت نموده و در همان جا به شهادت رسید و در مکان کنونی مدفون شد و تا سال ها کسی از مدفن مبارکش خبر نداشت.
آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین
این زیارتگاه که در جنوب شرقی شهر شیراز قرار دارد,بارگاه حضرت سید علاالدین حسین برادر شاهچراغ است که در اواخر قرن دوم هجری و اوایل قرن سوم , هنگامی که برای دیدار برادر خود امام رضا از راه شیراز عازم توس بود در شیراز ش ید وبه خاک سپرده شد. بنای روی مقبره در آغاز در زمان قتلغ خان والی فارس ساخته شده ولی بنای اساسی ترئینات ,کاشی کاری و گنبد سازی آن در زمان صفویه صورت گرفته است .
آرامگاه علی ابن حمزه
در کنار پل دروازه اصفهان،آرامگاه یکی از امامزادگان به نام علی بن حمزه بن موسی الکاظم (ع) قرار دارد.بنای اصلی بقعه را به دوره عضد الدوله نسبت داده اند که بعدها در دوران صفویه،زندیه و قاجاریه تعمیراتی در آن صورت گرفت.

تزیینات کاشی کاری،آیینه کاری و شیشه های رنگی بر عظمت و شکوه این بنا افزوده است.در صحن این آرامگاه چند تن از امرای آل بویه مانند عماد الدوله علی و رکن الدوله حسن مدفون بودند.

مسجد وکیل
این مسجد به نام مسجد سلطانی وکیل معروف است و از آثار پر ارزش دوره زندیه به شمار می رود. این مسجد هم اکنون محل برگذاری نماز جمعه شیراز است. علاوه بر بزرگی از ارزش واهمیت تاریخی نیز بر خوردار است . کاشی کاری زیبا ,‌حجاری ستون های ۴۸ گانه و منبر یکپارچه مرمرین آن از شاهکارهای دوره زندیه به حساب میاید.
مسجد جامع عتیق
مسجد جامع عتیق از کهن ترین مساجد استان فارس است .این مسجد پس از لشکر کشی عمرو لیث صفاری در سال ۲۷۶ هجری قمری به شیراز به شکرانه پیروزی و تصرف این شهر بنا شد. کار ساخت این بنا, در سال ۲۸۱ هجری قمری خاتمه یافت .

ممکن است بپسندید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

last.today
لیدوما طب