برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
مواظب نارسایی مزمن کلیه باشید : اول فارس

مواظب نارسایی مزمن کلیه باشید : اول فارس


علائم قلبی و عروقی نارسایی مزمن کلیه
نارسایی کلیه دارای ریسک ‌فاکتور‌های مشابهی با بیماری‌های قلبی و عروقی است: افزایش سن، سیگار کشیدن و دیس‌لیپیدمی.سطح بالای اوره در خون موجب تسریع فرایند تصلب شرایین می‌شود. یعنی تشکیل پلاک‌های کلسترول در رگ‌های خونی مانع این می‌شود که خون کافی در رگ جریان داشته باشد؛ بنابراین احتمال بیماری ایسکمی قلب و نارسایی قلبی و دیگر مشکلات افزایش پیدا می‌کند.

ناهنجاری‌های هماتولوژیکی
آنمی یکی از علائم اولیه‌ی ناهنجاری هماتولوژیکی است. در واقع، این اختلال، با پیشرفت نارسایی مزمن کلیه، تشدید می‌شود. ناهنجاری هماتولوژیکی توسط کمبود اریتروپوئیتین ایجاد می‌شود که ماده‌ای سنتز شده در کلیه‌هاست که تشکیل گلبول‌های قرمز خون را افزایش می‌دهد.

اختلالات استخوانی عضلانی به دلیل نارسایی مزمن کلیه
اوستئودیستروفی کلیوی به همه‌ی علائم استخوانی به عنوان عارضه‌ی ثانویه‌ی بیماری کلیوی گفته می‌شود. دفرمه شدن برخی از استخوان‌ها، مثلاً انگشتان دست و افزایش احتمال شکستگی استخوان، در این حالت شایع‌اند. ضمناً، درد بافت استخوان در بیشتر بیمارانی که این عارضه را دارند دیده می‌شود.

تغییرات هورمونی
نارسایی مزمن کلیه سبب تغییراتی در هورمون‌های جنسی هم در زنان و هم در مردان می‌شود. زنان معمولاً دچار تغییراتی در سیکل قاعدگی خود می‌شوند و مردان نیز ممکن است دچار مشکلاتی مانند کاهش تعداد اسپرم شوند.

مشکلات پوستی
نارسایی مزمن کلیه منجر به تغییراتی در پوست نیز می‌شود. در واقع، این علائم در نتیجه‌ی درمان همودیالیز بروز می‌کنند. مثلاً ممکن است خارش پوست، خشکی پوست و تغییراتی در مو ظاهر شود. آنمی یا کم‌خونی نیز سبب رنگ‌پریدگی پوست خواهد شد.

تشخیص نارسایی مزمن کلیه
علائم نارسایی کلیه زمانی بروز می‌کنند که این بیماری پیشرفت کرده است؛ بنابراین مهم است که یک سری آزمایشات برای تشخیص علائم اولیه‌ی نارسایی کلیه صورت بگیرد. پزشک پیش از هر چیز یک آزمایش خون از شما می‌گیرد تا سطح کراتین و اوره خون‌تان مشخص شود. زیرا این دو شاخص، نشان‌دهنده‌ی عملکرد کلیه‌اند.
آزمایش ‌های تصویری مانند سونوگرافی یا ام آر آی نیز می‌توانند به تکمیل تشخیص پزشک کمک کنند. در شرایط نارسایی کلیه، معمولاً سایز کلیه‌ها کاهش می‌یابد و همچنین از مقدار ادرار تولید شده نیز کاسته خواهد شد. پزشک می‌تواند بواسطه‌ی آزمایش ‌های تصویری، این اطلاعات را ثبت نماید.

یک بیماری پیچیده
نارسایی مزمن کلیه یک بیماری پیچیده است که باید هر چه زودتر و موثرتر تحت درمان قرار بگیرد. معمولاً همودیالیز، یکی از گزینه‌های درمانی پیش روست، اما باید یادتان باشد که این شیوه‌ی درمانی بر خیلی از جنبه‌های بدن اثر می‌گذارد.
سیگار کشیدن، خطر قرار گرفتن در معرض نارسایی کلیه و البته بیماری قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل خیلی مهم است که اگر سیگاری هستید، این عادت ناسالم را زودتر ترک کنید.

در روند درمان نارسایی کلیه شما باید به دستورات پزشک متخصص‌تان عمل کرده و تمام مراقبت‌های لازم را به عمل آورید. زیرا کیفیت زندگی شما بستگی به این شاخص‌ها و تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی‌تان دارد.منبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرویدا آزما سایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last> Mr last> یوتیوب آقای آخر