برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
هشت سال دفاع مقدس در برابر تمام توطئه های شرق و غرب

هشت سال دفاع مقدس در برابر تمام توطئه های شرق و غرب


یادداشت هفته؛
هفته دفاع مقدس بیانگر اخلاص و پایبندی مردم، رزمندگان، خانواده های معظم شهدا، ایثارگران و آزادگان سرفراز به دین مبین اسلام و انقلاب اسلامی است، یادگاران دفاع مقدس، افتخار و عزتِ جهاد در راه دفاع از کشور را با ذلت در خانه نشستن عوض نمی‏کنند، بلکه ایستادگی آنها نشستگان تاریخ را به قیام وا می‏دارد.
پایگاه خبری تحلیلی شیرازه؛ هفته دفاع مقدس یادآور خون‏های پاک هموطنانی است که در پای شجره طیبه انقلاب اسلامی ریخته شد و رزمندگان دفاع مقدس برای حفظ انقلاب اسلامی شجاعانه از کیان میهن اسلامی دفاع کردند تا امروز  بتوانیم با حفظ استقلال به عنوان یک قدرت اثر گذار در منطقه باشیم. 
هشت سال دفاع رزمندگان اسلام در برابر تهاجم نظامی عراق، دفاعی همه جانیه در مقابله با تمام ابرقدرتها بود.
جنگ تحمیلی بر علیه کشور در شرایطی رخ داد که انقلاب اسلامی از جهات مختلف با سایر انقلاب ها متفاوت و در تعارض مستقیم با قدرتهای سلطه گر قرار داشت و همین تفاوت و تعارض برای سلطه طلبان، دیکتاتورها و حتی سهم خواهانی که در انقلاب نقش داشتند غیر قابل پیش بینی بود. 
هشت سال دفاع مقدس در برابر تمام توطئه های شرق و غرب
با پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط حکومت پهلوی بنای استراتژی غرب (آمریکا) که بر دو ستون ایران و عربستان سعودی پی ریزی شده بود فرو ریخت و این مسئله، مناسبات دو کشور ایران و عراق را دگرگون و بدین ترتیب موازنه نسبی قوا که بین ایران و عراق حاکم بود را تغییر داد. 
در جنگ ۸ ساله، هدف اصلی ابرقدرتها واژگون ساختن نظام انقلابی حاکم بر کشور با راهبرد “تعدیل و مهار” برای اعاده ی نظم پیش از انقلاب و سلطه بر خلیج فارس با عاملیت صدام حسین و بهانه قرار دادن وجود اختلافات مرزی و ارضی قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر بود.
برای خیلی از افراد و صاحب نظران سئوال است که چرا هفته اول جنگ را هفته دفاع مقدس نامیده و  گرامی می داریم؟!
مگر در پایان هشت سال جنگِ تحمیلی عراق بر علیه ایران ما پیروز میدان نبرد نبوده ایم؟! چرا آن روز را جشن نمیگیریم؟!!
چرا شروع جنگ را که از تلخ ترین روزهای پس از انقلاب اسلامی در آن برهه از زمان است را  گرامی میداریم؟! برای تبیین این موضوع میتوان گفت شروع تهاجمی را  گرامی میداریم که حاکمان ایران در دو قرن گذشته، با اینگونه تهاجمات و یا تهدیدها قریب به یک میلیون کیلومتر مربع از خاک ایران را در جنگها و یا توافقات بین الدول و یا بین الملل به حاکمان دیگر واگذار میکردند، لکن جمهوری اسلامی ایران در جنگ ۸ ساله ی عراق بر علیه ایران، علی رغم پشتیبانی قدرت های بزرگ جهانی، بعضی از حکام منطقه و همکاری عوامل ستون پنجم در کشور با عراق، وجبی از خاک کشورمان را به دشمن واگذار نکرد، شروع دفاعی را گرامی میداریم که منجر به پایان جنگ گردید و به تعبیری دیگر عامل پیروزی در جنگ که همانا دفاع مقدس بود را گرامی میداریم.
چرا می گوییم دفاع مقدس و نمی گویم پیروز در جنگ؟!
بر اساس تعاریف مصطلح نظامی؛ تمهیدات، راهبردها و تدابیری که برای مقاومت در مقابل حملات دشمن اعم از سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی، و ….. توسط یک یا چند کشور اتخاذ میشود را دفاع می گویند. توانایی های دفاعی، بازدارندگی را تقویت و به حفظ و حمایت از ارزش هایی مانند زندگی، مالکیت، آزادی، هویت ملی و تمامیت ارضی در برابر تهدیدهای گوناگون میپردازد. رزمندگان شجاع ایران اسلامی توانستند با همه توانایی هایی که دشمن و حامیان آن در منطقه و سطح بین الملل داشتند مقابله و بر آنان غلیه کرده و از وطن خود دفاع کنند، دفاعی مقدس که دین اسلام ، انقلاب اسلامی و خاک کشور را در برابر مهاجمان حفاظت و پاسداری نمود. لذا علی رغم اینکه در هرکشوری پایان جنگ را گرامی میدارند چون ما شروع کننده جنگ نبوده و استراتژی ما دفاع بوده و منجر به پیروزی گردید دفاع مقدس مینامیم.
هفته دفاع مقدس فرصتی است برای تبیین:
فداکاریهای سربازان وطن (سرباز و پاسداران وظیفه، بسیجیان، ارتشیان، پاسداران سپاه و کمیته های انقلاب اسلامی، جان برکفان ژاندارمری و شهربانی).
 صبر، استقامت، پایداری و پاسداری خانواده های معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان. وحدت و همدلی مردم و مسئولین. تبعیت و فرمان پذیری از ولی امر زمان. تعیین نقش افرادی که برای دفاع از انقلاب سهم خواهی نکرده و یا کردن و می کنند.
تبیین شرایط قبل از تحمیل جنگ و در حین دفاع مقدس. وضعیت گروه های سیاسی اعم از منافقین، ملی مذهبی ها، لیبرال ها و جریان های سیاسی که فکر میکردند بدون حمایت قدرتهای بزرگ نمی شود کشور را اداره کرد. ایجاد غائله گنبد، کردستان، ترور شخصیت ها و افراد موثرِ انقلاب اسلامی، حذف نیروهای انقلابی و وفادار به حضرت امام خمینی(ره) و سیاسیون فعال برای بدست گرفتن حکومتی توام با جدائی دین از سیاست. شرایط ا قتصادی در سالهای ۵۸ و ۵۹. شروع جنگ و وضعیت نیروهای نظامی و انتظامی در سالهای ۵۸ و ۵۹. نقش دولت های لیبرالِ بازرگان و بنی صدر در جنگ.
 فراهم شدن زمینه جنگ برای عراق. جلوگیری از حضور سپاه و نیروهای مردمی در جنگ. چگونگی پایان جنگ. برکات جنگ. آتش بس. راهبردهای گسترش ارزشهای دفاع مقدس. مقایسه تهاجم نظامی با تهاجم فرهنگی و اقتصادی. شیوه ها و راههای انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل های جوان و آینده ساز.  توصیف نسل های اول، دوم، سوم و چهارم انقلاب و در پایان، توجه به نسل های دوم، سوم و چهارم انقلاب.
سرتیپ دوم پاسدار_سیروس سجادیان ۱۳۹۹.۰۶.۳۱منبع اصلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
Last.today Mr last تلگرام آقای آخرویدا آزما سایت شیراز vinfo ابزار وبمستر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر آقای آخر کیست Mr last Mr last Mr last Mr last CV Mr last Dansk CV آقای آخر Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last Mr last آقای آخر Mr last> Mr last> یوتیوب آقای آخر