با فرا رسیدن فصل سرما آلودگی هوا نیز شدت می یابد و ذرات کوچک گرد و غبار که وارد سیستم تنفسی می شوند منجر به تحریک و نگرانی های دیگر مربوط به ریه می شوند، اما خوشبختانه برخی از ویتامین ها می توانند ضمن تقویت سلامت ریه از آسیب به سلول های آن جلوگیری کنند. همچنین افزایش مصرف این ویتامین ها در زمستان می تواند از بروز مشکلاتی مانند نفس نفس زدن و تحریک ریه جلوگیری کنند.

به گزارش ایندیانیوز، در اینجا سه ​​ویتامین لازم برای سلامتی ریه در فصل زمستان آورده شده است:

ویتامین A

ویتامین A، ماده مغذی محلول در چربی دومین ماده مغذی مهم برای سلامت بهتر ریه محسوب می شود. این ماده مغذی برای تقویت سیستم ایمنی بدن نیز مهم است که به بازسازی سلول های بدن کمک می کند، بنابراین با افزایش دریافت ویتامین A، می توانید روند ترمیم طبیعی بافت ریه را شروع کنید. علاوه بر اهمیت این ویتامین برای عملکرد ریه، عامل رشد بسیاری از بافت ها و سلول ها و همچنین رشد ریه های جنینی نیز به شمار می آید. قسمت خوب ماجرا این است که نیازی به مصرف بیش از حد این ویتامین ندارید چراکه این ماده مغذی به عنوان یک ویتامین محلول در چربی برای مدت طولانی در بدن ذخیره می شود و به مقدار کم مورد نیاز است. مصرف بیش از حد طولانی مدت ویتامین A حتی می تواند منجر به مشکلات کبدی و استخوانی شود. لبنیات، ماهی، غلات غنی شده، هویج، کلم بروکلی، طالبی و کدو از منابع ویتامین A هستند.

ویتامین C

ویتامین C از طرق مختلف به بدن ما کمک می کند و مراقبت از ریه های شما در برابر بیماری های مزمن یکی از آنهاست. مصرف کافی این ویتامین در یک روز ضمن تقویت سیستم ایمنی بدن باعث تشکیل کلاژن در پوست می شود. وجود رادیکال های آزاد و سموم در ریه ها به دلیل استعمال دخانیات و آلودگی می تواند منجر به التهاب در بدن شود. ویتامین C که عمدتا در میوه های سیتریک وجود دارد با رادیکال های آزاد و سموم مقابله می کند و همچنین شر این مولکول های آسیب رسان را از بدن کم می کند. بیشتر میزان آسیب بافت ریه را کاهش می دهد و فرصتی را برای بدن فراهم می کند تا خود را ترمیم کند. طبق یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴، ویتامین C ممکن است عملکرد ریه را بهبود بخشد و بروز علائم تنفسی را در حین و بعد از ورزش به نصف کاهش دهد که عمده مزایای احتمالی این ماده مغذی به دلیل محتوای آنتی اکسیدان آن است. برای دریافت بیشتر این ماده مغذی از مرکبات، فلفل چیلی، گواوا، کیوی، کلم بروکلی، کلم پیچ و توت استفاده کنید.

ویتامین D

ویتامین D علاوه بر تقویت دندان و استخوان از شما در برابر عفونت تنفسی نیز محافظت می کند و ممکن است خطر شعله ور شدن بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) را کاهش دهد. طبق یک مطالعه، مقادیر کم ویتامین D می تواند خطر خس خس سینه، برونشیت، آسم و سایر مشکلات تنفسی را افزایش دهد، بنابراین مصرف زیاد این ماده مغذی می تواند عملکرد ریه ها را بهبود بخشد. دریافت مقدار کافی از این ماده مغذی کار دشواری نیست زیرا نور خورشید منبع اصلی ویتامین D محسوب می شود و برخی از غذاهای دیگر مانند ماهی تن، ماهی آزاد، ساردین، ​​صدف و زرده تخم مرغ نیز به طور طبیعی دارای ویتامین D زیادی هستند.

مترجم:الهه زارعی